Globos, labdaros pradžia sutampa su civilizacijos pradžia. Žmonėms gyvenant uždaromis grupėmis, kiekvienas buvo glaudžiai susijęs su kitu, todėl nereikėjo ir išskirtinės globos. Visuomenei išsidiferencijavus, natūraliai prireikė globos ir labdaros. Neradome tikslių duomenų, kaip Lietuvoje, įsigalėjus pagonybei, buvo sprendžiamos vaikų globos ir rūpybos problemos, kaip buvo elgiamasi su našlaičiais ir beglobiais vaikais. Vaikų globos idėja ypač sparčiai plito atsiradus krikščionybei. Krikščionys pasisakė prieš tas tautas, kurios nebrangino naujagimių gyvybės. Vaikai galėjo būti ir neauginami, o nužudomi, išmetami ar parduodami. Tėvai laikė kūdikius savo nuosavybe ir su jais elgėsi, kaip norėjo, juoba kad to meto įstatymai tokius tėvų norus sankcionuodavo. Atsiradusi krikščionybė ir bažnyčia nepritaria tokiai nuomonei ir elgesiui, stengiasi apsaugoti naujagimius nuo žudymo, draudžiami abortai, auginami pamestinukai, steigiami prieglaudos namai.
Organizuotos globos ir labdaros užuomazgas galima pastebėti bažnytinių brolijų veikloje (Vytauto Didžiojo laikais).
Ypač akivaizdi globa, labdara buvo pastebima cechų veikloje. Cechai susidarė iš amatų brolijų, kurios rūpinosi labdara, globa ir šalpa. Kai kurios brolijos turėjo savo špitoles. Ilgą laiką Lietuvoje špitolės tapo globos ir labdaros centrais. Jų pirminė paskirtis – būti globos ir prieglaudos namais seneliams, našlaičiams, ligoniams, invalidams.
Globa rūpinosi ir kiti vienuoliai. Paminėtinos Gailestingumo seserys šaritės, jų labdaringa veikla buvo skirta vaikams, seneliams, benamiams ir kt.
Nuo 1755 m., kai Lietuva pateko į Rusijos imperiją, buvusi socialinės globos ir labdaros sistema pasikeitė, kūrėsi valstybinės globos organizacijos.
Po 1863-1864 m. sukilimo carinė administracija nepritarė ir trukdė vietinių katalikiškų globos ir labdaros organizacijų veiklai. Carinė administracija bijojo, kad labdaringa veikla nebūtų „pavojinga valstybei“. Todėl visas veikusias globos ir labdaros organizacijas stengėsi prijungti prie Viešosios globos valdybos, kad galėtų jas tikrinti, valdyti. Jas kontroliuoti buvo įsakyta ir policijai.
Palankesnės globos ir labdaros draugijų įsikūrimo ir veikimo sąlygos susiklostė po 1906 m. kovo 4 d., priėmus Draugijų steigimo įstatymą. Norint Įregistruoti draugiją nebereikėjo Vidaus reikalų ministerijos leidimo.
1905 m. kunigo J. Staugaičio įsteigti Šv. Kazimiero globos namai išplėtė globos...
Šį darbą sudaro 3347 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!