Agresija
Dažniausiai agresija vadinamas toks elgesys, kuriuo vykdomas fizinis arba žodinis smurtas kito asmens atžvilgiu. Kai kurių psichologų nuomone, agresija yra veiksmai, kuriuos sukelia priešiškumas to asmens, į kurį nukreipiama agresija, atžvilgiu. Kiti psichologai teigia, kad reikia skirti agresiją, sukeliamą priešiškumo, ir agresiją be priešiškumo asmens atžvilgiu.
Kai vaikai antraisiais gyvenimo metais pradeda žaisti su kitais vaikais, jų agresija nėra apgalvota, tyčinė, nukreipta tiesiogiai į kitą vaiką. Jie gali atimti žaislą iš kito vaiko arba net pastumti jį į šalį ar jam suduoti, bet jie tai daro tam, kad gautų žaislą, arba kad pašalintų kliūtis, o ne tam, kad įskaudintų kitą vaiką. Todėl skiriamos dvi agresijos rūšys: instrumentinė agresija (ginčai dėl objektų, teritorijos arba privilegijų) ir į asmenį nukreipta agresija (specialiai puolamas, atakuojamas kitas asmuo). W. Hartupas 1974m. stebėjo 102 ketverių – septynerių metų vaikus. Kiekvieną kartą, kai vaikas žodžiais ar fiziškai skriaudė kitą vaiką, stebėtojas tiksliai fiksuodavo, kas vyko prieš incidentą ir po jo, taip pat „agresoriaus“ amžių ir lytį. Paaiškėjo, kad kuo vyresni vaikai, tuo sparčiau silpnėja instrumentinė agresija, o į asmenį nukreipta agresija – ne taip sparčiai.
Kitas įdomus su vaiko amžiumi susijęs aspektas yra tas, kaip vaikas reaguoja, kai jį užgaulioja, pravardžiuoja kiti vaikai. Jaunesni vaikai į tai reaguoja ir fiziškai (48%), ir žodžiais (52%). Vyresni vaikai dažniau linkę atsakyti grasinimais arba įžeidinėjimu (78%), negu pastumdami skriaudėją ar jam suduodami (22%). Augant mažėja abiejų lyčių vaikų agresija, nors berniukai dažniau, negu mergaitės dalyvauja agresyviuose įvykiuose. Šis skirtumas tarp berniukų ir mergaičių yra būdingas daugeliui kultūrų, ir net pastebėtas H. Harlow atliktame tyrime su beždžionių jaunikliais, augusiais be vyresnių beždžionių. Tai leidžia daryti prielaidą, kad agresijai gana didelę reikšmę turi biologinis komponentas, mažiau kultūra.
Vaiko agresyvumas priklauso ir nuo šeimos bei aplinkinių žmonių. Kaip pažymėjo L. Berkowitzas, apibendrindamas savo tyrimus, ,,žiaurumas visada sukelia dar didesnį žiaurumą“. Vaikai, kuriuos tėvai baudžia fiziškai,...
Šį darbą sudaro 1107 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!