Vadyba, jos ištakos.
Vadybos atsiradimo pagrindas – darbo pasidalijimas. Vystantis įv. žmogaus veiklos sferoms, plečiantis mainams, sudėtingėjant grupiniams darbams, greta tiesioginio darbo, kurį atliekant gaunamas konkretus rezultatas, atsiranda būtinybė vykdyti ir kitokio pobūdžio darbus - nuspręsti, kiek ir kokių produktų gaminti ir t.t. Pradėję dirbti šiuos specifinius darbus darbuotojai, kaip taisyklė nedirbo tiesioginių gamybos darbų, jie nurodydavo tiesioginius darbus atliekantiems žmonėms, ką, kaip, kada vykdyti, kitaip tariant, reguliavo jų veiklą. Toks darbo pasidalijimas ir buvo vadybos, kaip specifinės žmogaus veiklos, užuomazga.
Nors šiuolaik. pasaulyje vadyba, kaip specifinė žmogaus veikla nagr. org-zacijos lygmenyje, senaisiais laikais pirmiausia vieni žmonės pradėjo reguliuoti kitų žmonių veiklą ir santykius bendruomenės, valstybės mastu.
Praktinės vadybos pradžia – senųjų valstybių valdymo organizavimas (senovės Kinija, Egiptas, Graikija, Roma). Įvairių formų valstybėse išsiskyrė tokios grupės kaip valdovai, didikai, valdovų vietininkai, prižiūrėtojai, gyventojai. Rašytiniuose ir nerašytiniuose šaltiniuose buvo išdėstytos šių grupių teisės ir pareigos.
Kita praktinės vadybos veiklos pradžia galima laikyti kariuomenės valdymą. Nuo seniausių laikų kariuomenei ir jos organizavimui buvo skiriamas išskirtinis dėmesys. Čia buvo aiškiai išskirtos aukštesnio ir žemesnio rango grupės (vadai ir pavaldiniai), be to aiškiai buvo apibrėžtos šių grupių veiklos ir atsakomybės ribos, tikslai.
Didelę reikšmę vadybos formavimuisi turėjo bažnyčios organizavimo patyrimas. Bažnyčioje nuo senų laikų egzistavo hierarchiniai sluoksniai (vyskupai, dekanai, kunigai). Bažnyčios veikla buvo reguliuojama įst-mais – kanonais.
Vadybos mokslas atsirado ir susiformavo kaupiant praktinio patyrimo duomenis, juos analizuojant, apibendrinant, parengiant išvadas, kurios atspindi objektyvius reiškinius. Tokie apibendrinimai pradėti 14-15a., kuomet kai kuriose valstybėse buvo pradėti rengti valdymo reguliaminai, kuriuos galima vadinti įst-mais, kodeksais ar net savotiškomis konstitucijomis.
Viduriniais amžiais jau buvo bandymų parašyti valdymo rekomendacijas – pvz., N.Makiavelio veikalas “Valdovas”. 19a. pradėjus vystytis mašininei gamybai, kuriantis pramonei vienus ar kitus valdymo aspektus pradėjo nagrinėti atskiri autoriai (M. Bolton, B.Goto, V. Braunas, Dž. Vedgvudas ir kt.). Šiuose darbuose buvo apibendrinamas atskirų įmonių org-zavimo patyrimas, siūloma kaip jį panaudoti kitose gamyklose. Šių darbų...
Šį darbą sudaro 29855 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!