2005
ĮŽANGA
Drįstame spėti, jeigu gatvėje užduotumėm klausimą „kas gi tie hormonai”, dauguma sutriktų, staiga nesuradę atsakymo. Patys nuovokiausieji ryžtųsi atsakyti, kad paauglystėje būna „hormonų audros”, labai
jau tampriai susijusios su pirmąja meile. Po to dar pridurtų, kad jau gerokai vėliau, taip pat dėl tų pačių hormonų, stipriosios lyties atstovams galvoje atsiranda žilė, o uodegoje įsikuria velnias (lyg ir vėl apie meilę), o štai silpnosios būtybės šalia savo nuostabaus vardo gauna antrąjį – įstabųjį „klimaksinė” (lyg ir ne apie meilę).
Tokie atsakymai – visai taiklūs. Tačiau žinokime, kad hormonai reguliuoja daug daugiau, ne tik tai, kas susiję su meile.
Hormonus gamina vidaus sekrecijos (endokrininės) liaukos. Jie išskiriami į kraują, audinių skysčius. Hormonai reguliuoja svarbiausias organizmo funkcijas: medžiagų apykaitą, augimą, lytinių liaukų vystymąsi. Jie dalyvauja biocheminėse reakcijose, aktyvina arba slopina fermentus. Vieni hormonai veikia tik tam tikrus organus, kiti – visą organizmą. Sutrikus endokrininių liaukų veiklai, pakinta įvairių vidaus organų veikla. Dažnai pasikeičia ir žmogaus išvaizda, išduodanti tam tikrą hormoninį sutrikimą. Endokrininės ligos yra mažiau paplitusios už kitų sistemų ligas, tačiau labai svarbu jas anksti pastebėti, nes hormonų pusiausvyrą organizme pakankamai sunku koreguoti.
1.1.
Skydliaukė (gl. thyreoidea), sverianti 20-40 gramų, yra priekinėje kaklo dalyje, o kartais nusileidžia ir už krūtinkaulio. Ji sudaryta iš folikulų, pripildytų koloidinės masės, kurioje randama tireogobulino, skydliaukėje yra platus kraujagyslių tinklas. Ją inervuoja simpatinės nervinės skaidulos, einančios iš kaklo mazgų, ir klajoklis nervas. Skydliaukė – tai organas, kuris gamina medžiagų apykaitą, širdies darbą reguliuojančius hormonus. Šių hormonų gamybai reikalingas jodas.
Padaugėjus ar sumažėjus skydliaukė hormonų gamybai, žmogus tai pajaučia.
Padidinta skydliaukės funkcija pasireiškia tireotoksikoze, o sumažinta- hipotireoze.
1.2.
Pagrindiniai skydliaukės hormonai – trijodtironinas ir tetrajodtironinas (tiroksinas). Visos skydliaukės veikliosios medžiagos įeina į tireoglobulino sudėtį ir kaupiasi liaukos folikulų koloide. Tireoglobulinas, veikiamas proteolitinio fermento proteinazės, suskyla, ir tiroksinas bei trijodtironinas patenka į kraują. Čia jis tuoj pat jungiasi su albuminais, -globulinais ir išnešiojamas po visą kūną. Trijodtironinas prie baltymų...
Šį darbą sudaro 2433 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!