„Valstybė - tai tam tikros teritorijos žmonių bendruomenė, vykdanti savą vidaus ir užsienio politiką, remdamasi įstatymais, kuriuos paprastai priima įstatymų leidžiamasis organas, o įgyvendina vyriausybė, jei reikia pasitelkdama jėgą.“1 Tačiau besivystant valdžiai, teisei, atsiranda nauja sąvoka – teisinė valstybė.
Nuo senų laikų valdovai ir įstatymai buvo laikomi sinonimais - įstatymai paprasčiausiai buvo valdovo valia. Pirmasis žingsnis nuo tokios tironijos buvo tokios sąvokos kaip teisinė valstybė iškėlimas ir apibrėžimas, įskaitant ir netgi tai, jog valdovas yra žemiau įstatymo ir turėtų valdyti remiantis teisėtomis priemonėmis. Demokratinės valstybės vystėsi įtvirtindamos teisinį viešpatavimą (teisinę valstybę). Nors nė viena visuomenė ar valžios sistema nėra neturinti problemų, teisinės valstybės buvimas apsaugo fundamentalias politines, socialines ir ekonomines teises ir primena, jog tironija ir įstatymų nebuvimas nėra vienintelės alterantyvos. Teisinis viešpatavimas reiškia, jog joks individas, valdovas ar privatus pilietis, negali būti aukščiau įstatymo. Įstatymai turėtų išreikšti žmonių valią, bet ne karalių, diktatorių, karininkų, dvasininkų, partijų užgaidas.
Teisinės valstybės pagridinis pamatas – principas, jog įstatymas yra aukščiau visko, kitaip tariant, niekas nėra aukščiau nei įstatymas, o dar plačiau žvelgiant, kad valdiška galia gali būti naudojama tik pagal rašytus, viešai paskelbtus įstatymus, kurie yra priimti pagal nustatytą tvarką. Greta šio apibrėžimo iškyla nuostata, jog politinė galia negali būti užgaidi, t.y. pagal L.Fuller pažymimą vieną iš teisinės valstybės parametrų, valdžia privalo būti prospektyvi (prognozuojama)2; taip pat – kiekvienas yra lygus prieš įstatymą.
Taigi, galima spręsti, jog teisinės valstybės a priori reikalavimas yra tai, kad įstatymai būtų tinkami. Šiam „timkamumui“ neretai naudojama tinkamo teisės akto definicija, kurią sukūrė šv.Tomas Akvinietis:
Tinkamas teisės aktas privalo -
1. nenusižengti sveikam protui;
2. būti priimtas įgaliotos autoritetingos institucijos;
3. siekti gėrio;
4. būti tinkamai paskelbtas visiems.3
Prieš nagrinėjant šį modelį, reikia iškelti klausimą: Ar Lietuva yra teisinė valstybė? Atsakymas trumpas ir paprastas: ne, nors ir turi išorinių panašumų į tokią.Tam, kad būtų galima surasti išsamesnį ir aiškesnį atsakymą, bandysiu išanalizuoti, kas Lietuvai trukdo tapti...
Šį darbą sudaro 2448 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!