Teisės aiškinimas yra teisės mokslo ir teismų praktikos dalykas. Teisės mokslas teisės aiškinimo paskirtį nusako apibrėžimu "[…] nustatyti teisės normos prasmę […] ", tačiau teismų praktikoje teisės aiškinimo paskirtis prasiplėčia ir tampa ne tik teisės normos prasmės nustatymas, bet ir teisės normų tobulinimas taikant teisę, modifikavimas.
Tad referato temą "Teisės aiškinimas - naujų teisės normų kūrimas ar esamos teisės tobulinimas" darbo autorius nagrinėja iš teismų praktikos pozicijų, neaptardamas teisės mokslo aspektų (teisės aiškinimo būdų, rūšių).
Svarbu pabrėžti, kad darbo autorius remiasi tik Lietuvos teismų sistema, apibrėždamas nagrinėjamos temos ribas.
Darbą sąlyginai galima suskirstytį į dvi dalis: teorinę ir praktinę. Teorinę dalį apima teisės aiškinimo samprata, stadijos, teisės aiškinimo būtinumą lemiančios priežastys. Praktinę - Lietuvos Konstitucinio Teismo ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktinis teisės aiškinimas.
Žodis "aiškinimas" (lot. interpretatio) suprantamas kaip tam tikro reiškinio prasmės, esmės nustatymas, t.y. kaip pažintinis procesas. Tačiau aiškinimą galima analizuoti trimis aspektais.
Visų plačiausiai aiškinimas reiškia bet kurio mus supančio pasaulio objekto prasmės, jo prigimties ir reikšmės nustatymą ir gali būti suprantamas kaip pažinimo forma.
Aiškinimas gali būti suprantamas kaip bet kurio rašytinio teksto, pavyzdžiui, rašytinės sutarties, laiško, knygos, atskirų žodžių prasmės nustatymą. Toks aiškinimas yra ne kas kita, kaip hermeneutika, t.y. filosofijos mokslo šaka, tirianti raštijos paminklus.
Taip pat aiškinimas gali būti suprantamas kaip dviprasmių, abejotinų, neaiškių rašto ar kalbos dalių tikrosios prasmės ir reikšmės nustatymas.
Teisės aiškinimą taip pat galima suprasti keleriopai.
Pirma, teisės aiškinimas gali būti suprantamas kaip teisės - tam tikro socialinio fenomeno, teisės esmės ir prigimties apskritai atskleidimas. Toks teisės aiškinimas yra mąstymo, pažintinė veikla, kurios rezultatai materializuojami teisės mokslo veikalais, o netiesiogiai - ir įstatymų leidyba bei teismų praktika. Šiuo atžvilgiu teisės aiškinimą galima apibūdinti kaip teisės doktriną, kuri pateikia teisės esmės suvokimo metodus ir būdus.
Antra, teisės aiškinimą galima suprasti kaip teisės šaltinių turinio, jų prigimties ir vietos teisės sistemoje nustatymą. Antai taikytinos teisės normos parinkimas konkrečioje byloje neišvengimai susijęs...
Šį darbą sudaro 4984 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!