Klaipėda, 2009
ĮVADAS
Sparčių technologinių pokyčių įtakoje ne tik organizacijos, bet ir valstybinės įstaigos, siekdamos tikslų, turi taikytis prie besikeičiančių sąlygų ir poveikių rinkai. Svarbu yra planuoti. Planavimas – sprendimų taktika, nukreipta į konkrečią organizacijos vystymosi ateitį. Kadangi planavimas apima 4 pagrindines valdymo proceso veiklas: planavimą, organizavimą, vadovavimą ir kontrolę, būtina žinoti, kokia išorinė aplinka ir kiek ji veikia pačią organizaciją, instituciją, institucijų sistemą. Tokiame nenutrūkstame procese, kuriame svarbūs ir aplinkos pokyčiai bei prisitaikymas prie jų, planavimas yra pagrindas. Strateginis planavimas organizacijai svarbus dėl organizacijos ateities tikslų nustatymo ir priemonių tiems tikslams pasiekti parinkimo. Organizacijos plano laikymasis pasireiškia efektyvesniu žmonių organizavimu ir išteklių panaudojimu. Kas yra strateginis planavimas, kokia jo reikšmė viešajame administravime, bus nagrinėjama šiame darbe.
Šio darbo tikslas – atskleisti strateginio planavimo reikšmę strateginio valdymo procese.
Uždaviniai:
1. Atskleisti strateginio planavimo sampratą ir reikšmę.
2. Apžvelgti strateginio planavimo stadijas ir valdymo ypatumus.
3. Atskleisti strateginio planavimo sistemą Lietuvos viešajame administravime.
Darbo metodai: mokslinės literatūros šaltinių analizė.
1. STRATEGINIO PLANAVIMO SAMPRATA IR REIKŠMĖ
Pats žodis ,,strategia“ kilęs iš graikų kalbos ir reiškia vadovavimą, meną ar mokslą būti generolu. Pati strategija įvardijama kaip programa, apimanti organizacijos tikslų suformulavimą ir jos įgyvendinimą. R Ginevičiaus ir V. Sūdžiaus (2005) nuomone, strategija – svarbiausia organizacijos veiksmų programa, nurodanti ilgalaikių tikslų prioritetus ir išteklius jiems pasiekti. Jame gali būti nurodyti būdai ir priemonės, reikalingos organizacijos paskirčiai ir tikslams pasiekti. Skirtingi autoriai pateikia strategijos sampratas (žr. 1 lent.):
1 lentelė
Strategijos sampratos
Autorius (data)
Strategijos samprata
R. Jucevičius (1998)
Tikslų ir galimybių suderinamumas ir palaikymas. Besikeičiant aplinkos socialiniams ir ekonominiams veiksniams, būtina koreguoti planus.
E. Jančauskas, K. Rekerta (2001)
Modelis arba planas, kuris nuosekliai integruoja institucijos tikslus, politiką ir veiksmų seką. Gerai suplanuota strategija padeda paskirstyti išteklius, atsižvelgiant į turimą kompetenciją ir aplinkos pokyčius.
M. Arimavičiūtė (2005)
Priemonių planas, reikalingas organizacijos misijai ir strateginiams tikslams įgyvendinti.
Planavimo efektyvumas kaip valdymo funkcija daugiausia priklauso nuo to, kokie planavimo principais vyrauja plano sudarymo metu. Laikomasi šių principų:
1. Planavimo...
Šį darbą sudaro 3229 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!