Vaiko jutiminio pažinimo plėtra neatskiriamai susijusi su kalba. Žodžiu daiktas įvardijamas, priskiriamas jau žinomų daiktų kategorijai, ir taip plečiasi pažintys tų objektų, kurie turi panašių ar tokių pat ypatumų bei savybių.
Jerome Brunner (1982) teigė, kad kalbos išmokimas yra socialinis procesas.
Kalbos lavėjimas daro tikslesnį vaiko mąstymą ir sistemingai lavinant vaiko kalbą atsiranda vaiko amžiui prieinamas „ teorinis“ požiūris į ją.
Vaiko vartojamos gramatikos formos ir jų tobulėjimas susijęs su jo žodyno gausumu. Kiek žodžių vaikas žino, supranta ir vartoja, priklauso nuo socialinės aplinkos, kalbinės atmosferos, kurioje jis auga, ir nuo lavinimo pastangų ugdyti jo kalbą.
Vaiko mąstymo raida susijusi su jo kalbos tobulėjimu.
Ikimokykliniame amžiuje vis dar sudėtingesnė darosi vaikų veikla, plėtojasi jų bendri protiniai sugebėjimai, pastovesnis darosi dėmesys, sparčiai vystosi gebėjimas įsiminti ir atsiminti.
Vaikai pradeda valdyti savo dėmesį, sąmoningai kreipti jį į tam tikrus daiktus ir reiškinius, išlaikyti jį, panaudodami kai kuriuos būdus.
Suaugusieji pakreipia vaiko dėmesį žodiniais nurodymais. Plėtojantis kalbos planavimo funkcijai, vaikas išmoksta iš anksto sutelkti dėmesį į būsimąją veiklą, suformuluoti žodžiu, į ką jis turi orientuotis. Dėmesio formavimasis ikimokykliniame amžiuje yra susijęs su kalbos vaidmens didėjimu reguliuojant vaiko elgesį.
Vaikas įsimena tai, į ką veikloje buvo atkreiptas jo dėmesys, kas padarė jam įspūdį, kas buvo įdomu. Įsiminimo kokybė priklauso nuo to, ar aktyviai ir detaliai jis juos suvokė, apgalvojo, sugrupavo savo veikloje.
Grigaitė (1980, 1999) iškėlė ir patvitino hipotezę, kad ankstyvas rašytinės kalbos, kaip ženklų sistemos, mokymasis skatina vaiko mąstymo perėjimą iš priešoperacinio mąstymo stadijos į sąvokonį mąstymą. Mokyti rašytinės kalbos reikėtų pradėti tada, kai atsiranda domėjimasis raštu, t.y. penktaisiais gyvenimo metais.
Tiriamieji
Savo labaratoriniam tyrimui pasirinkau du tiriamuosius. Tai 6 metų Marta ( vardas pakeistas) ir 5.,1 mėnesio Rugilė (vardas pakeistas). Abi mergaitės lanko darželį.
Tiriamosios visą tyrimo laiką jautiesi pakankamai ramiai ir laisvai. Jos nebuvo pavargusios ar blogai nusiteikusios. Tik Rugilė iš pradžių buvo truputį susikausčiusi, bet man su ja susipažinus, mergaitė ėmė jaustis...
Šį darbą sudaro 1560 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!