Retų ir nykstančių roplių atsiradimas, jų savybės, prisitaikymas prie aplinkos.
Ropliai – tai kiaušinius dedantys tvirta oda, kurią dengia žvynai, stuburiniai. Ropliai skirstomi į 4 būrius: gyvates, amfisbenas ir driežus (kartu vadinami žvynaropliais), krokodilus, aligatorius ir kaimanus (krokodiliniai), vėžlius ir tuataras. Jų kūno viduje yra kauliniai griaučiai su stuburu. Iš išorės kūną dengia apsauginiai žvynai, kurie neleidžia jam išdžiūti. Ropliai deda kiaušinius su vandeniui atspariu kevalu arba gimdo gyvus jauniklius. Jų jauniklai paprastai gimsta sausumoje ir atrodo tarsi mažytės tėvų kopijos. Jaunikliai išsirita visiškai išsivystę. Lervinės staidijos nėra. Ropliai prisitaikę gyventi įvairioje sausumos aplinkoje. Labiausiai paplitę šiltesnėse vietose, nes priklauso nuo aplinkos temperatūros. Kadangi ropliams nereikia ėsti, kad palaikytų kūno šilumą, jie gerai išgyvena tokiose vietose kaip dykumos, kur maisto nedaug.
Ropliai atsirado maždaug prieš 340 mln. metų. Jie išsivystė iš senovinių varliagyvių. Pirmieji ropliai nuo varliagyvių skyrėsi 2 svarbiausiais bruožais; jie turėjo tvirtą žvynuotą odą, saugančią juos nuo pažeidimų ir sulaikančią drėgmę. Dar svarbiau tai, kad susidarė lukštu dengtas amniotinis kiaušinis, kurio viduje embrionas vystosi vandens maišelyje, apsaugotas nuo aplinkos poveikio. Abi šios ypatybės kartu leido ropliams pasitraukti nuo vandens telkinių pakraščių (kurie ribojo varliagyvių paplitimą) ir užimti sausumą. Mezojaus eroje išsivystė daugybė įvairių roplių tipų – jie tapo dominuojančiais sausumos gyvūnais. Gana aksti, prieš 20 mln.m., atsiskyrė sausumos ir vandeniniai vėžliai. Tarp jų buvo rūšių, panašių į dabartines. Po dar kurio laiko ropliai ėmė vystytis sprogimo greičiu. Tuo metu tarp atsiradusių roplių būrių buvo pterozaurai (skraidantieji ropliai) ir dinozaurai, neskaitant 2 iki mūsų laikų išlikusių būrių – krokodilų ir tuatarų. Vėliau atsiskyrė kita kilmės linija – žvynaropliai (driežai, amfisbenos ir vėliausiai gyvatės). Iš maždaug 20 mezozojaus eroje egzistavusių roplių būrių iki dabar išgyveno vos 4.
Roplių odą sudaro 2 pagrindiniai sluoksniai: išorinis (epidermis) ir vidinis (derma).Žvynai būna tik ant epidermio. Roplių žvynai – tai sustorėję išorinio odos sluoksnio ir sudaryti daugiausiai iš raginės medžiagos, vadinamos keratinu. Iš panašios medžiados sudaryti...
Šį darbą sudaro 2026 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!