Kad žinios gali būti nepatikimos pirmieji aptiko pitagorininkai. Jie pastebėjo, kad ne viskas harmoninga ir palyginama, kad ne viskas bendramatiška, t.y. erdves neįmanoma pavaizduoti dviejų sveiku sk. santykiu. Jie teigė, kad kosmosas gyvas ir turi siela.
Herakleitas sako, kad pažinimas siekia pagauti logo, t.y. tvarkos dėsnio esmę. Kas to negali suprasti, nieko nesupras, ypač apie pasaulį. Nurodo, kad pažinti logo yra labai sunku. Suvokia pasaulio ir pažinimo santykinumą, pirmas pavartojo žodį logos, lgtosu jis vadino esančia pasaulėtvarką, jos principą arba dėsnį. jam logos dar ne kosminis protas ar mąstanti dvasia, o amžinai judri, tačiau nuolat pasikartojanti pasaulio tvarka ir harmonija, kuriai paklūsta ir ugnis.
Parmenidas teigia, kad pojūčiai teikia tik daiktų regimybę, todėl iš šio pažinimo šaltinio tiesa negalima. Jis pirmenybę teikia protui, jis įrodo rimties absoliutumą, o judėjimas ir kitimas yra tik nuomonė, regimybė. Tiesa – minties atitikimas daiktui.
Knesofanas kalba apie dangaus kūnų judėjimo ratu regimybę. Jutimai formuoja tik nuomonę, o ne tikrą žinojimą. Teigė, kad išmintis daug geriau už fizinę jėgą.
Zenonui tiesa – tik racionaliojo pažinimo rezultatas, nes jutimai veda į neišsprendžiamus prieštaravimus.
Pasak Demokrato yra 2 pažinimo rūšys: teisinga (šviesi) ir tamsi. Tamsų pažinimą gauname per pojūčius. Pojūčiai atsiranda iš vaizdų, atsiskyrusių nuo stebimų daiktų ir patekusių į akies drėgmę. Pjūčiai – žinojimo pagrindas. Žinias, gautas samprotavimais, jis laikė patikimesnėmis, nes juslinis žinojimas esąs tamsesnis už žinias, gautas protu. Sielą tapatino su protu.
Empedoklis teigė, kad pažinimas įmanomas todėl, kad tiek žmogus, tiek ir tai, ką žmogus pažįsta, yra tos pačios stichijos dalykai, tik jų dalys yra nevienodų proporcijų. Tik panašus panašų pažįsta, nežinojimas atsiranda iš nepanašumo. Pirmenybę teikė jusliniam pažinimui. Mąstymo priemonė yra kraujyje, kuriame proporcingai susimaišę 4 daiktų pradai – ugnis, oras, vanduo, žemė. Pasaulį valdo Meilė (Filija) ir Neapykanta (Neikosas). Teigė, kad mes nieko nematome ir nejaučiame, kad visi daiktai yra paslėpti ir nėra nei vieno apie kurį...
Šį darbą sudaro 5831 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!