Paveikslų ciklas eksponuojamas M. K. Čiurlionio muziejuje, antrojoje salėje. Paveikslų ciklo numeriai eina nuo 52 iki 63. Salėje eksponuojama gausybė Čiurlionio darbų.
Kai kurie menotyrininkai Čiurlionį vadina abstraktaus meno pradininku ir jo kūrybą lygina su V. Kandinskio, A. Bioklino, O. Redono, M. Klingerio, E. Muncho kūriniais1.Astronomija buvo viena iš mokslo sričių, kuria Čiurlionis nuolat domėjosi ir į kurią vis gilinosi. XIX - XX a. sandūroje ypač populiarūs buvo astronomo K. Flamarijono veikalai, skirti plačiajai publikai. Šio astronomo tyrinėjimai turėjo įtakos ir Čiurlionio pasaulėžiūros formavimuisi. Tai atsispindi M.K. Čiurlionio laiške B. Volmanui, 1906 m. rugsėjo 1 d.
"Zodiako" ciklą galima pavadinti brandžiu autoriaus kūriniu, jame daugiau monumentalumo nei plastikos. Pagrindinė ciklo idėja - ne tik ženklų pavaizdavimas, bet ir Saulės judėjimas dangaus skliautu, visa Zodiako juosta.
Įžymusis Čiurlionio „Zodiako" ciklas turi jo kūryboje ypatingą vieta, nulemtą tiek sumanymo, atlikimo, tiek ir itin turtingo kultūrinio podirvio bei poveikio, gausių atgarsių ir interpretacijų. Temą dailininkui davė senoviniai žvaigždynų mitai, o paskatino jo paties romantiškas ir poetiškas nusiteikimas, mintis apie kosminę pasaulio erdvės ir laiko didybę. Jau ankstesniųjų metų Čiurlionio tapyboje matėme tu nuotaikų atspindžius ,,Paros" ir ,,Pasaulio sutvėrimo" cikluose.
Čiurlionis šį ciklą buvo nusivežęs į Peterburgą, buvo eksponuoti antrojoje lietuvių dailės paradoje. Kritikai sutiko "Zodiaką" išimtinai palankiai, Vydūnas rašė apie „Įstabų retėjimą". L. Antokolskis apie „pasaulinę kosminę poemą"; pagyrė net aršusis Čiurlionio neigėjas A Dambrauskas.
Siužetinis ciklo pagrindas ir sąsaja nėra primygtinai pabrėžti — Čiurlionis tapo vieną kūrini ir tuo pat metu dvylika atskirų; pasakodamas apie Saulės kelionę, jis pasakoja ir apie dvylika paslaptingų nakties sargybinių, amžinybės liudininkų, serginčių danguje mūsų šviesulio taką.
Dvylika fantastinių dangaus gyventojų Čiurlionis perteikė gana žemiškais vaizdais, kurie turi kosminę reikšmę. Kai kuriuose paveiksluose— ,,Avine", „Dvyniuose", „Vėžyje", „Šaulyje"— matyt, atsispindėjo Kaukazo gamtos įspūdžiai; šiltu Lietuvos laukų aromatu padvelkia „Mergelės" goda. Lygia greta atpažįstame būdingą dailininko sugebėjimą hiperbolizuoti vaizdą, paprastais motyvais išreikšti nepaprastus ir visuotinius...
Šį darbą sudaro 1052 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!