1. Uolienų klasifikacija. Uolienos būna: 1) magminės; 2) nuosėdi-nės; 3) metamorfinės. Magminės uolienos dar skirstomos į: a) masy-viosios: gelminės (granitas, sieni-tas, dioritas, gabras), išsiliejusios (porfyras, trachitas, andezitas, di-abazas, bazaltas); b) vulkaninės: puriosios (vulkaniniai pelenai ir smėliai, pemza), susicementavu-sios (tufai, vulkaninė lava). Nuosė-dinės skirstomos į: a) mechaninės: biriosios (žvyras, smėlis, molis), susicementavusios (smiltainiai, brekčija); b) chemogeninės (gipsas, dolomitas, magnezitas, klintys, li-monitas); c) organogeninės (tankio-sios klintys, kreida, trepelis). Prie metamorfinių uolienų priskiriami gneisas, molio skalūnai, marmu-ras, kvarcitas.
2. Magminių uolienų savybės ir panaudojimas. Šios uolienos skir-stomos į masyviąsias ir vulkani-nes. Masyviosios uolienos skirsto-mos į intruzines (gelmines) ir efu-zines (išsiliejusios). Gelminės uolie-nos susidarė kristalizuojantis ma-gmai giliuose sluoksniuose, esant aukštai temperatūrai ir dideliam slėgiui. Kristalai arba kristalų gru-pės yra susimaišę ir susijungę sti-priais kristaliniais ryšiais. Gniuž-domi šių uolienų bandiniai suyra per kristalus, o ne per kristalų ju-ngimosi plokštumas. Gelminės uo-lienos (granitas, sienitas, dioritas, gabras ir kt.) paprastai būna kie-tos, tankios, stiprios. Magminės efuzinės uolienos (porfyras, trachi-tas, andezitas, bazaltas ir diaba-zas) yra susidariusios iš tų pačių mineralų, kaip ir gelminės, tik ki-tokiomis sąlygomis. Kadangi jos stingo arti žemės paviršiaus, tai ne visi mineralai spėjo visiškai susi-kristalizuoti, todėl jų struktūra yra porfyrinė, smulkiakristalė ir stik-liška. Granitas vartojamas pastatų išorės ir vidaus apdailai, dekora-tyvinėje architektūroje ir kt. Sieni-tai vartojami apdailai, dioritais iš-klojami keliai, užtvankų šlaitai, ga-bras naudojamas apdailai, skaldai, kelių dangai ir kt. Atskirą išsilie-jusių uolienų grupę sudaro vulka-ninės uolienos. Jos susidarė iš la-vos arba vulkaninių pelenų. Tokios akytos arba korėtos uolienos stin-go palyginti greitai. Porfyras varto-jamas kaip ir granitas – skaldai, apdailai, dekoratyvinei dailei. Tra-chitas statyboje vartojamas kaip gamtinis akmuo, andezitas staty-boje – kaip gamtinis akmuo, che-mijos pramonėje – kaip rūgštims atspari medžiaga.
3. Nuosėdinių uolienų savybės ir panaudojimas. Magminės uolie-nos dėl didelio temperatūros svy-ravimo, saulės radiacijos, atmosfe-ros ir kitų poveikių pleišėja, aižėja į smulkias daleles. Toks natūralus uolienų irimas vadinamas dūlėji-mu. Iš birių dalelių susiformuoja mechaninės, o...
Šį darbą sudaro 11577 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!