Pažinimas yra žmogaus mintis santykis su tikrove. Pažinimo tikslas – pasiekti objektyvią tiesą. Šiame procese žmonės įgyja žinių ir supratimą apie realiai egzistuojančius reiškinius, įsisąmonina aplinkinį pasaulį. Įgytos žinios panaudojamos praktinėje veikloje, siekiant pertvarkyti pasaulį.
• santykis tarp jų.
• patirtis,
• logiškas protavimas,
• tyrimas.
Patirtis: Iš kitų žmonių perimta patirtis vadinama autoritetine, arba autoritetų patirtis. Pažinimas galimas ir per asmeninį patyrimą, stebėjimą.
Pažinimas – tai produktas to, ką mums sako kiti žmonės, o kitas pažinimas – tai mūsų pačių patyrimo produktas.
Logiškas protavimas – tiesos ieškojimas per mąstymą, t.y. proto pastangomis bei remiantis logikos dėsniais.
Protavimo rūšys:
• dedukciniai samprotavimai;
• indukciniai samprotavimai;
• indukciniai-dedukciniai samprotavimai.
Dedukciniai samprotavimai. Dideli dedukcinio samprotavimo plėtotės nuopelnai priklauso Aristoteliui. Deductio (lot.)- išvedimas. Taigi dedukcija yra išvadų gavimas iš prielaidų, remiantis logikos dėsniais. Dedukcinis pažinimo metodas veda nuo bendro prie atskiro. „Dedukcinis
žinių perteikimo būdas“ – tai toks žinių perteikimo būdas, kai pirmiausia yra pateikiama visuma, objekto bendras vaizdas (arba nusakoma esmė, idėja, teorija), o po to atskirai nagrinėjamos sudedamosios objekto dalys, smulkiau aiškinamasi, kas sudaro esmę arba kokios išvados kyla iš pateiktų idėjų, teorijų.
Indukcinį samprotavimo būdą pasiūlė Francis Beikonas. Jo esmė ta, kad nuo atskirų faktų, pavienių įvykių einama prie visumos supratimo, apibendrinimų. Tačiau šio mąstymo būdo silpnoji vieta, kad nuo atskiro einama prie visuotinę prasmę turinčių teiginių. Tokiu būdu gautos išvados yra tik tikėtinos, bet ne absoliučios.
Tyrimo būdas. Tai tiesos ieškojimas tyrimo būdu. Tyrimas – tai sistemingas, valdomas bei kritiškas, paremtas praktika iškeltos hipotezės apie spėjamus ryšius tarp reiškinių įvertinimas.
Nors žinojimo rūšys tra įvairios, tačiau ne visos žinios yra mokslinės. Tokių žinių turime daug ir mums jų pakanka, norint orientuotis aplinkoje. Jų gyvenimo eigoje kartu su patirtimi daugėja. Kita vertus, žmogaus žinojimas yra tiesiogiai susijęs s praktine veikla. Šia veikla, o ne vien tik logika, remiasi ir mokslo žinios, nes moksle pasikliauti nuojauta arba besąlygiškai pripažinti kokius nors teiginius (hipotezes), praktiškai nepatikrinus ir nepatvirtinus,...
Šį darbą sudaro 3855 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!