Lietuvos Respublikos baudžiamasis įstatymas įtvirtina liudytojo pareigą duoti parodymus baudžiamojoje byloje. Šiame darbe norėčiau akcentuoti nevienodą liudytojo ir nukentėjusiojo statusą baudžiamajame procese su tikslu duoti parodymus, kur liudytojas gali liudyti jau iškeltoje baudžiamojoje byloje, apie kurį yra duomenų, kad jis žino kokias nors aplinkybes, turinčias reikšmės bylai išspręsti. Tuo tarpu nukentėjusysis visais atvejais yra apklausiamas tik esant juridiniam pagrindui įtarti, kad jis tikrai baudžiamojoje byloje nukentėjo ir patyrė materialinę, fizinę ar moralinę žalą.
Taip pat rašto darbe norėsiu akcentuoti tai, kad nukentėjusysis turi pareigą ne tik duoti parodymus ir būti apklausiamas, bet ir teisę, nes jis visada yra suinteresuotas byla. Todėl teisėsaugos pareigūnai turi užtikrinti galimybę išklausyti nukentėjusiojo, norinčio pasisakyti savo noru.
Liudytojo ir nukentėjusiojo apklausai yra būdingos vienodos procesinės taisyklės. Darbe bus išskiriami tik pagrindiniai apklausos ir parodymų skirtumai, atsižvelgiant į šių dviejų proceso dalyvių padėtį baudžiamajame procese bei suinteresuotumą byla.
Vertas dėmesio ypatingą statusą ar vietą baudžiamajame procese užimamų asmenų apklausos reglamentavimas. Tai užsienio diplomatai, Lietuvos Respublikos Prezidentas, dvasininkai, šeimos nariai, artimieji, mažamečiai ir nepilnamečiai asmenys, ypatingai senyvo amžiaus asmenys, taip pat prašantys suteikti anonimiškumą liudytojai ir nukentėjusieji.
Baudžiamojo proceso kodekso 78 straipsnis liudytojo apklausą įvardija kaip liudytojo parodymus. Iki 2001m. spalio 15d. BPK pakeitimų, 77 straipsnyje buvo galima sutikti kitokią nuostatą – liudytoju gali būti šaukiamas kiekvienas asmuo, apie kurį yra duomenų, kad jis žino kokias nors bylą liečiančias aplinkybes. Nuo 2001m. spalio mėn. 15d. iki 2003m. gegužės mėn. 1d. BPK 77str. sakė, kad liudytoju gali būti šaukiamas kiekvienas asmuo, apie kurį yra duomenų, kad jis žino kokias nors su byla ar pareiškimo, pranešimo apie padarytą nusikaltimą patikrinimu susijusias aplinkybes. Tuo tarpu dabartinis Baudžiamojo proceso kodeksas liudytoju pripažįsta asmenį, apie kurį yra duomenų, kad jis žino kokias nors aplinkybes, turinčias reikšmės bylai išspręsti.
Analizuojant šias tris nuostatas galima būtų teigti, kad iki 2001 metų spalio mėn. 15 d. BPK redakcija ir šiuo...
Šį darbą sudaro 2827 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!