Prekyba yra viena iš seniausių tarptautinių santykių formų. Pajamos ir mokesčiai gaunami iš prekybos šimtmečiais buvo svarbiausi šalies elito ir aukščiausios valdžios turto šaltinis. Tarptautinės prekybos sąvoka atsirado beveik lygiagrečiai su prekybos atsiradimu. Tarptautinė prekyba- tai pardavimo ir pirkimo procesas, vykdomas daugelyje šalių tarp pirkėjų, pardavėjų ir tarpininkų. Tarptautinės prekybos ekonominės prielaidos yra šios: gamybos sąlygų skirtingumas (skiriasi gamtinės sąlygos, apsirūpinimas ištekliais), skirtingi gamybos našumo lygiai (kiekviena šalis, naudodama pažangesnę technologiją, gamina tai, kas jai sekasi geriausia), skonių, poreikių, prioritetų įvairovė. Taigi kai vyksta tarptautiniai mainai, šalys aprūpina kitas šalis tomis prekėmis, kurių gamyba šalies viduje yra palyginti pigi. O šalys importuoja tokia produkciją ar paslaugas, kurių gamyba šalyje būtų žymiai brangesnė negu jos įsigijimas pasaulinėje rinkoje. Ekonominę naudą sąlygoja specializacija. Kai vyrauja specializacija, galima užtikrinti didesnę prekių gamybos apimtį. Prekyba ir specializacija sąlygoja aukštesnius veiklos rezultatus ir efektyvumą. Tai lemia šios prielaidos: konkurencijos didėjimas, pagamintų produktų gausa ir įvairovė, masto ekonomija (vidutinių gamybos kaštų sumažėjimas, sąlygojamas gamybos apimties augimo), lyginamasis pranašumas (šalis turi lyginamąjį pranašumą gaminant kuria nors prekę, jei gali ją pagaminti sąlygiškai pigiau, negu jos prekybiniai partneriai).
Iki šių dienų sukurtos tarptautinės prekybos teorijos skirstomos į dvi pagrindines grupes: 1. nusakančios natūralią prekybos eigą, nagrinėjančios ir paaiškinančios, kokia prekybos struktūra būtų, jei tarp šalių būtų vykdoma laisvoji prekyba; 2. nusakančios valstybės poveikį laisvajai prekybai tarp šalių, siekiant pakeisti prekybos apimtį, sudėtį ir kryptis. Šios teorijos padeda suprasti rinkoje konkurencingą produkciją, valstybės vykdomos prekybos politikos formas ir praktiškai naudojamas priemones, turinčias įtakos konkurencingumui.
Istoriniai duomenys teiga, kad Lietuvos teritorijoje vykę užsienio procesai siekia labai senus laikus. Buvo prekiaujama su Bizantija, Romos valstybe, Skandinavijos šalimis, Vakarų Europos kraštais. Užsienio prekybos ryšiai ypač suklestėjo Vytauto Didžiojo laikais.
Po pirmojo Lenkijos ir Lietuvos valstybės padalijimo XVIII amžiaus pabaigoje dalis muitų buvo panaikinti, nebebuvo muito prekėms, keliaujančioms tranzitu. Su kaimyninėmis valstybėmis buvo sudarytos prekybinės sutartys,...
Šį darbą sudaro 2948 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!