Darbo aktualumas. Darbo ištekliai yra vienas iš svarbesnių šalies makroekonominių indikatorių. Darbo ištekliai rodo šalies ir jos ūkio gamybos ir verslumo potencialą. Kartu darbo ištekliai labai nepastovi ekonomikos kategorija ir keičiasi priklausomai nuo konjunkūros rinkoje, migracijos procesų, politinės situacijos, valstybės užimtumo politikos ir kitų veiksnių.
Apibūdinant darbo išteklius nustatomi jų panaudojimo efektyvumo kriterijai, sprendžiamos darbo išteklių kiekybinės ir kokybinės identifikacijos problemos, išskiriami ir apibrėžiami ryšiai tarp darbo išteklių ir visuomenės vystymosi rodiklių (Simanavičienė, Užkurytė, 2009). Visa tai leidžia identifikuoti bendrą darbo išteklių paradigmą.
Darbo objektas - darbo ištekliai Lietuvoje 2017-2021 metais.
Darbo tikslas - išanalizuoti darbo išteklių statistiką ir struktūrą Lietuvoje 2017-2021.
1. Atskleisti darbo išteklių sampratą.
2. Išanalizuoti Lietuvos darbo išteklių statistiką 2017-2021 metais.
3. Identifikuoti Lietuvos darbo išteklių ateities tendencijas bei iššūkius.
Darbo metodai: mokslinės literatūros palyginamoji analizė, statistinių duomenų analizė
1. DARBO IŠTEKLIAI TEORINIU ASPEKTU
Darbo išteklių teorinę analizę vertėtų pradėti nuo „darbo” apibrėžimo. Mokslinėje literatūroje darbu vadinama „sąmoninga veikla, nukreiptą į tam tikrą tikslą, kurio siekiant vartojama fizinė ir protinė jėga”. Makroekonomikos prasme darbas - gamybos ir ekonomikos veiksnys, traktuojamas kaip esminis darbo rinkos elementas ir esminė darbo jėgos funkcija (Šileika, Andriušaitienė, 2016).
Tokiu būdu darbo ištekliai yra vienas iš svarbesnių šalies makroekonominių indikatorių bei rodo šalies ir jos ūkio gamybos ir verslumo potencialą. Darbo ištekliais literatūroje vadinami „fiziniai ir protiniai žmonių sugebėjimai, kuriuos galima panaudoti ekonominėje veikloje” (Martinkus, Žilinskas, 2008, p.225).
Reikia pažymėti, kad darbo išteklių ir darbo jėgos sąvokos literatūroje dažnai yra tapatinamos. Anot Martinkaus ir Žilinsko, „darbo jėga - tai visi, sulaukę įstatymo numatyto amžiaus, dirbantys ar aktyviai ieškantys darbo šalies piliečiai” (Martinkus, Žilinskas, 2008, p.226). Analogišką apibrėžimą siūlo Margelis ir Neverauskienė (2019) darbo išteklių atveju: „Darbo ištekliai – darbingo amžiaus (nuo 18 m.) dirbantys ar aktyviai ieškantys darbo šalies žmonės” (Margelis, Okunevičiūtė Neverauskienė, 2019, p.4). Tiesa, pastarasis apibrėžimas nėra visai korektiškas, nes Lietuvos darbo kodekso (2016) 21 straipsnio 1 dalyje yra numatyta,kad „darbuotojas...
Šį darbą sudaro 3045 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!