Liaudies menas išreiškia tautos pasaulėjautą, estetinį skonį ir meninės kūrybos galias. Menas, ypač tautodailė, yra dvasinių žmogaus, tautos, visuomenės jėgų savirealizavimo priemonė ir saviraiškos būdas. Tautodailės terminą 1910 metais į mūsų kalbą įvedė Jonas Basanavičius. Tačiau šis terminas ne visiškai atitinka kitose kalbose tam pačiam reikalui vartojamus terminus – vokiečių – Volkskunst arba Bauernkunst, prancūzų – l’art populaire, lenkų – sztuka ludowa. Minėti vokiečių, prancūzų, lenkų terminai apibūdina liaudies, o ne visos tautos meną. Lietuviškasis tautodailės terminas susideda iš dviejų žodžių – tauta ir dailė. Jis yra platesnis ir apima ne vieno socialinio sluoksnio, o visos tautos visas meno formas. Anot P. Galaunės, tautodailės terminas yra per platus, todėl būtų teisingiau jį pakeisti liaudies meno (dar sutiksite liaudies dailės terminą, kuris reiškia tą patį) terminu. Šiuo terminu tarsi nurodomas, sukonkretinamas meno kūrėjas. Tačiau vėlgi kyla klausimas kas slypi už sąvokos ”liaudis”? “Dabartinis lietuvių kalbos žodynas” pateikia du šio žodžio paaiškinimus: 1) paprasti darbo žmonės, valstiečiai; 2) visi kokios nors šalies gyventojai. Tai kas gi yra liaudies meno kūrėjai – visi Lietuvos gyventojai ar tik jų dalis? Jeigu manysime, kad liaudies meną kuria tik valstiečiai, tai iškils klausimas kam gi priskirti kitų socialinių sluoksnių neprofesionalų kūrybą? XX a. II pusėje išsilavinę žmonės gyvenantys miestuose užsiima menine kūryba, tampa liaudies meistrais. Taigi “liaudies” sąvoka išsiplečia. Šiuo metu liaudies meną taip pat kuria įvairių socialinių sluoksnių, miestų ir kaimų gyventojai.
Taikomajam menui Lietuvoje ryškiausiai atstovauja meniški medžio dirbiniai, puošti baldai, namų apyvokos reikmenys, audiniai, geležies kaliniai, keramika, karpiniai ir kt. Paprasčiau tariant, tai visi daiktai, turintys tam tikrų puošybos elementų. Taikomąjį liaudies meną galime apibūdinti kaip vietinėje medžiagoje, rankų darbu įkūnytą, intuityviai iš kartos į kartą perduodamą tam tikros etninės bendrijos grožio sampratos išraišką. Būtina taikomojo liaudies meno dirbinio sąlyga yra praktiškumas. Kadangi taikomojo liaudies meno objektų pagrindinė paskirtis – praktinė (nulemta būtinybės), jie...
Šį darbą sudaro 31809 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!