Nei moters, nei vyro kostiumas nėra pilnas be papuošalų, kuriais taip gausiai jis buvo dabinamas. Jeigu atskiros kostiumo dalys dažniausiai yra buvusos gana vienodos atskras lakotarpiais įvairiose Lietuvos srityse, tai ypač skyrėsi papuošalai. Papuošalai labiau atspindine tik chronologinius, bet ir sritinius skirtumus. Iš išlikusių ndidelių audinių liekanų nieko negalima pasakyti apie tuos atskirų drabužių detalių skirtumus, kuriuos pastebi etnografai – skirtingą sukirpimą, spalvų derinimą, skirtingus audinių raštus ir t. t. kostiumų skirtingus skirtumusarcheologai kaip tik gali pastebėti, tyrinėdami papuošalus, kuriuos vienodai mėgo tiek moterys, tiek ir vyrai ir kurie sudarė sudėtinę drabužių dalį. Todėl, aptariant papuošalus, labiausiai dėmesys skiriamas į sritinius skirtumus (nustatomas atskirų papuošalų grupių teritorinis paplitimas) ir į chronologiją.
Be galvos papuošalų, rekonstruojant moterų ir vyrų galvos dangą, pagrindinę ir didžiausią grupę nagrinėjamuoju laikotarpiu sudarė kaklo papuošalai.
Pagridinis kaklo papuošalas vėlyvajame geležies amžiuje buvo antkaklė, tačiau, be to, adr plačiai buvo mėgstamos karolių bei žalvarinių įvijų apvaros. Ypač įvairios yra buvusios antkaklės; jų formų įvairumas ir skirtingumas dažniausiai yra susijęs su atskira Lietuvos sritimi.
Daugelis vėlyvojo geležies amžiaus antkaklių formų buvo perimta iš ankstyvesnio laikotarpio antkaklių, bet susiduriame ir su visai naujomis formomis, būdingomis tik ngrinėjamuoju laikotarpiu. Pirmosios, kad ir kiek pasikeitusios, būdingesnės vlyvojo geležies amžiaus pradžiai; jos nebeatitiko žmonių naujų reikalavimų bei skonio ir išnyko vėlyvojo geležies amžiaus pirmojoje pusėje. Jas pakeitė visai naujos antkaklių formos.
Visos vėlyvojo amžiaus antkaklės gali būti suskirstytos į keturias pagrindines grupes; kiekvienai iš jų dar būdingi atskiri variantai, susiję tam tikromis bendromis žymėmis.
I. Pirmajai antkaklių grupei būdinga žymė – visų antkaklių lankelis į galus plonėja, tiksliau – smailėja, o lankelio vidurinė dalis yra toresnė. Vienos iš jų turi užsegimus, kitos – neturi, taip pat lankelio paviršius, atsižvelgiant į jo puošybinius elementus, įvairuoja. Dėl to šios grupės antkaklės skirstomos į atskirus pogrupius.
1. Suktinės antkaklės su kabliuku ir ąsele galuose, estų archeologo H. Moros nuomone, yra išsivysčiusios...
Šį darbą sudaro 3168 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!