Šeimos gyvenimas apdainuojamas ir vaikų, šeimos, jaunimo ir meilės dainose.
Šiose dainose švelnūs jausmai artimiesiems, meilė tėvams, darnios šeimos idealas susipina su kupinais nevilties posmais apie įvairius rūpesčius, nuoskaudą , sunkų darbą ir vargą. Todėl šeimos dainos daug kur susiliečia su darbo, vestuvių, meilės dainomis.
• Piršlybų dainos daugiausia yra lyrinės, nors pasitaiko ir humoristinių. Jos atskleidžia išgyvenimus renkantis “širdies draugalėlį”, rengiantis vesti. Išryškėja idealai, kuriais vadovaujamasi kuriant šeimą. Vienas svarbių tradicinės idealios nuotakos bruožų - darbų mokėjimas. Dainose trokštama darbščios, gražios, doros, protingos ir atjaučiančios nuotakos. Jose iškyla ir trokštamo bernelio paveikslas. Bijoma grubaus, šiurkštaus, nemylimo, seno, o ypač girtuoklio.
Ko sėdi už stalelio,
Ko žiūri pro langelio,
Ko neini į darželį
Skinti žalių rūtelių? (2×2)
Nei man rūteles skinti,
Nei vainikėlį pinti –
Man dieną naktį rūpi,
Kaip su berneliu būti. (2×2)
Nušluostyk ašarėles,
Palaistyk rūtytėles –
Sugrįš tavo bernelis
Iš svetimos šalelės. (2×2)
Liaudies vestuvių papročiai
Lietuvių piršlybos ir vestuvės buvo sudėtingos ir prašmatnios. Tai matyti iš labai plataus Veliuonos apylinkių papročių aprašymo, kurį yra pateikęs Antanas Juška (“Svotbinė rėda”, 1880).
Vestuves sudaro: mergvakaris, jaunojo išleistuvės, sutiktuvės, jaunųjų išvykimas į jungtuves ir grįžimas iš jų, vadavimas, dovanų rinkimas, kraičio išvežimas, išvažiavimas į jaunojo pusę, sutiktuvės, sugultuvės, prikeltuvės, gaubimas, marčpietis, pabaigtuvės.
Per vestuves gaminami ir specialūs valgiai. Ypač įspūdingas esti pyragas – karvojus. Aplipindavo jį įvairiausiais iš tešlos padarytomis figūrėlėmis, jis būdavo milžiniškas, užimantis visą krosnį! Vestuvių proga tvarkoma, gražinama ir aplinka: trobos, kiemas, daromi, puošnūs vartai, pakelėse statomi “žibintai” iš burokų, uždegami laužai ir pan. Nekasdieniškas vestuvių karnavalas, trunkąs beveik visą savaitę, išjudindavo sėslius valstiečius: dingdavo įprastas santūrumas, žmonės užsikrėsdavo bendru šventės šurmuliu, atsiverdavo slopinamos galios – ir giliausi jausmai, ir siausmo, išdaigų troškulys. Nenuostabu, kad toji psichologinė dirva buvo palanki ir meninei kūrybai. Vestuves lydėjo graudūs verkavimai, pompastiškos prakalbos (oracijos), mįslingi dialogai, komiškos pantomimos, iškilmingi šokiai ir daugybė dainų.
Laudies dainos apie vestuves
• Vestuvių dainos – pačios gražiausios, jų gausiausia visoje lietuvių dainuojamojoje tautosakoje: žinoma...
Šį darbą sudaro 1260 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!