Ląstelės ciklui būdinga nuosekli ir kryptinga procesų kaita. Įvykių seką ir tikslumą ląstelėje kontroliuoja sudėtinga valdymo sistema, kuri tobulėjo evoliucionuojant gyvybei. Pagrindiniai ląstelės ciko valdymo principai yra universalūs ir būdingi visoms eukariotinėms ląstelėms.
Pirmieji tyrimai, padėję suprasti ląstelės ciklo valdymą, buvo atlikti 1970 m. Kolorado universitete. Rao (P. Rao) ir Džonstonas (R. Johnston) suliedami ląsteles, esančias įvairiose ciklo fazėse, nustatė kad ląstelės ciklą reguliuojantys veiksniai yra citoplazmoje. Toliau, ląstelės ciklo valdymas buvo tiriamas naudojant temperatūrai jautrius mielių mutantus. Šiose ląstelėse mutacijos pasireiškia tik pakėlus temperatūrą (37C), o įprastinėse sąlygose (24C) ląstelės gyvybinių procesų nestabdo. Tokiu būdu buvo identifikuota apie 30 mielių ląstelės ciklo genų. Ląstelės ciklo genams buvo duotas vieningas cdc genų (nuo angl.k. - cell division cycle) pavadinimas, prie trumpinio prijungiant skaičių. Paaiškėjo, kad vienas iš reikšmingiausių genų, reguliuojančių mielių ląstelės ciklą, yra genas cdc2 Schizosaccharomyces pombe ląstelėse, arba CDC28 Saccharomyces cerevisiae ląstelėse. Kiek vėliau buvo nustatyta, kad šis genas koduoja svarbų ląstelės ciklo reguliatorių baltymą p34 – 34 kDa baltymų kinazę, kurios homologai aptinkami visų eukariotų ląstelėse.
Tiriant ląstelės ciklą valdančius baltymus buvo naudojamos kuo stambesnės ląstelės. Puikiu tokių tyrimų modeliu tapo Afrikos naguotosios varlės (Xenopus laevis ) ovocitas – mejozės būdu besidalijanti ląstelė. Iš Xenopus ovocito buvo išskirtas veiksnys aktyvuojantis šios ląstelės brendimą ir dalijimąsi (angl.k. – maturation-promoting factor). Pavyko įrodyti, kad homologiški baltymai inicijuoja ląstelės dalijimąsi (tiek mejozinį, tiek ir mitozinį) įvairiuose organizmuose nuo mielių iki žmogaus. Taip buvo atrastas pagrindinis ląstelės ciklo “variklis” - MPF (nuo angl.k. - mitosis-promoting factor) arba ląstelės dalijimąsi skatinantis veiksnys.
14.7 pav. MPF sandara (Cooper, 2000).
2) reguliacinio subvieneto – baltymo, kurio koncentracija kinta priklausomai nuo ląstelės ciklo fazės (14.8 pav.).
Reguliacinis MPF subvienetas vadinamas ciklinu, nes šio baltymo koncentracija ląstelės ciklo metu periodiškai kinta (14.8 pav.). Katalizinis MPF subvienetas vadinamas nuo ciklino priklausoma kinaze arba Cdk (angl.k. - cyclin-dependent kinase), nes jos aktyvavimui būtina...
Šį darbą sudaro 2040 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!