Kamieninės ląstelės yra nespecializuotos ląstelės, kurios gali skilti į dukterines ir turi potencialą diferencijuotis, t. y. sudaryti kitus žmogaus kūno ląstelių tipus. Mokslininkai tyrinėja galimybes panaudoti ląsteles, turinčias potencialą diferencijuotis, degeneracinei medicinai. Embrioninės kamieninės ląstelės turi didžiulį terapinį potencialą, nes iš jų gali susidaryti kiekvieno tipo ląstelių, kokių tik yra žmogaus kūne, o suaugusio žmogaus audinių kamieninės gali diferencijuotis tik į ribotą skaičių ląstelių tipų. Dėl šios priežasties mokslininkai pabrėžia embrioninių kamieninių ląstelių tyrimų svarbą.
Kamieninės ląstelės – tai labai gyvybingos nediferencijuotos ar mažai diferencijuotos ląstelės, kurios, tam tikrų faktorių veikiamos, organizme sugeba dalytis, produkuodamos labiau diferencijuotas ląsteles.
• Užtikrina normalų žmogaus augimą ir vystymąsi.
• Dalyvauja sergančio, pažeisto ar nusidėvėjusio audinio regeneracijoje. (4)
Kamieninės ląstelės turi tris kitoms organizmo ląstelėms nebūdingus požymius.
• Kamieninių ląstelių populiacija atsinaujina viso gyvenimo metu.
• Kamieninės ląstelės yra nespecializuotos.
• Šios ląstelės geba virsti (diferencijuotis) įvairių audinių tipų ląstelėmis. (2)
Kamieninės ląstelės turi savybę dalintis, todėl iš vienos tokios ląstelės išauga daug tapačių kamieninių ląstelių. Taip pat jos gali keistis ir suformuoti įvairių žmogaus audinių ląsteles. Ląstelių diferenciacija - procesas, kurio metu paprasta ląstelė pavirsta tokia, iš kurios vėliau gali išaugti kuris nors organas. Šio sudėtingo proceso metu vieni genai suaktyvinami, kiti lieka pasyvūs. Diferenciacijos dėka susidaro ypatingos struktūros ląstelės, turinčios atlikti tam tikras funkcijas. Dauguma žmogaus kūno ląstelių užprogramuotos atlikti kurią nors ypatingą funkciją, pavyzdžiui, tokios yra epitelio, kepenų arba širdies ląstelės. Kamieninės ląstelės neužprogramuotos ir lieka nepakitusios tol, kol negauna signalo pradėti diferencijuotis ir virsti specialia ląstele. Reprodukcinė kamieninių ląstelių geba (ląstelių dauginimasis) kartu su diferenciacijos geba (virsti žmogaus audinių ląstelėmis) yra unikalus reiškinys. Mokslininkai jau seniai bando jį panaudoti pakenktiems ir ligotiems organams atkurti. (1)
Kamieninės ląstelės skirstomos į rūšis pagal jų kilmės šaltinį:
• Embrioninės kamieninės ląstelės, kurių šaltinis – blastulės stadijos (5-7 dienų) embrionai, likę po dirbtinio apvaisinimo procedūrų arba specialiai sukurti (pvz., klonavimo būdu).
• Vaisiaus kamieninės ląstelės,...
Šį darbą sudaro 4745 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!