Kalbos kultūra- tai kalbos kokybės charakteristika, įvertinanti taisyklingumą, sakinių logiškumą, atitikimą bendrinės kalbos normoms. Skiriama sakytinė ir rašytinė kalbos kultūra, iš kurių pastaroji reglamentuojama griežčiau. Buitinės kalbos reikalavimai mažesni arba ji net nereglamentuojama.
Kalbos kultūra siaurąja reikšme- kalbos taisyklingumas, siekimas vartoti įteisintus žodžius ir normines jų reikšmes, taisyklingus žodžių junginius bei sakinius. Sakytinei kalbai taip pat svarbu gera tartis ir taisyklingas kirčiavimas, o rašytinei- norminė rašyba ir skyryba. Kalbos kultūra plačiąja prasme dar apima kalbos estetiką, tai yra, vaizdingumą, gražumą, įtaigumą, tuo priartindama prie kalbos etikos ir etiketo, kuriems rūpi, kad kalba būtų ne tik taisyklinga, graži, bet ir kultūringa, mandagi.
Kalbos kultūra svarbiausia yra bendrinei kalbai, nes tai - visai tautai bendra viešojo bendravimo kalba. Šiuo požiūriu labai svarbu suderinti bet kuriai kalbai itin svarbią tikslingumo funkciją su taisyklingumu. Tai labiausiai pajuntame, kai susiduriame su gausybe naujų svetimkalbių terminų, kurių nenusistovėjęs vartojimas sudaro nemažai keblumų.
Kalbos kultūra yra glaudžiai susijusi su stilistika ir retorika: geras stilius ar iškalba neįmanomi, ignoruojant kalbos kultūros normas.
Kalbos klaida yra nekodifikuotas kalbos faktas, prasilenkimas su bendrinės kalbos taisyklėmis. P. Jonikas „Gimtojoje kalboje“ rašė, kad „kalbos klaida, trumpai sakant, yra nusikaltimas priimtajai kalbos normai; kadangi čia turiu galvoje bendrinę, tai kalbos klaida bus nusikaltimas būtent šiai bendrinei normai, priešinimasis jai“. Pagrindą kalbos klaidai atsirasti sudaro kalbos raida. Kalbos raidoje visą laiką randasi naujų kalbos reiškinių. Vieni iš jų žymi visai naujas realijas, kurių anksčiau iš viso nėra buvę mūsų gyvenime, kiti atsiranda kaip seniau egzistavusių kalbos faktų variantai. Taigi variantiškumas sudaro pagrindą atsirasti kalbos klaidai.
Vartosena yra labai sudėtingas ir judrus kalbos procesas. Individuali nekodifikuota norma gali greitai tapti visuotinė. Individualus reiškinys net vieno rašytojo pastangomis gali plačiai paplisti ir imti pretenduoti į teigiamą kodifikaciją. Kalbos klaida jį bus galima laikyti tik tuomet, jeigu jį neigiamai įvertins bendrinės kalbos kodifikacija. Taigi visi nauji bendrinės kalbos reiškiniai gali būti laikomi...
Šį darbą sudaro 2625 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!