aš gyvas kalboje.
pasaulio tamsoje.
visur ir visada.
Kaip neregiui lazda.
Kalba gimtoji – kazdieninė
tu duona mums esi,
kai tariam: motina, gimtinė,
dangus – ir mes visi.
Justinas Marcinkevičius
Trumpa paskaitele apie jaunimo kalba
Kalba-musu sielos vedrodis, tokius zodzius daznai girdime per literaturos pamokas Taciau jaunimui galetumeme padaryti issimti. Dauguma jaunuoliu, kaip susitare kalba tik jiems budinga kalba. Ši kalba, net literaturinio pavadinimo neturi – tai jaunimo sugalvota, gatves kalba. Mano apklaustu paaugliu teigimu ja vartoja daugumas moksleiviu ir studentu.
Jaunimas šiuos išgalvotus žodžius dažnai naudoja vietoje keiksmažodžiu, nes juos draudžia mokytojai ir kiti intelektualus asmenys. O naudoti padriku, nieko nereiškiančių garsų niekas uždrausti negali. Šiu laiku barbarizmai dažnai sudaromi prie rusiško žodžio pridejus lietuviška galunę, arba po kokio nors įvikio lietuviškas žodis įgauna kitokia prasmę (pvz ištarus žodį gaidys, retas pagalvoja apie nekalta ir miela namini paukšti), neretai šie žodžiai ir visiškai nieko nereiškia.
Jaunimo naujadarai, lyg savotiška mada. Juos naudodami paaugliai jaučiasi labiau verti demesio, taip išreiškia savo nepriklausomybes ir išskirtinumo troškima. Tai beje ir geras budas erzinti mokytojus, bei tėvus, kurie dažnai šiu žodžiu reikšmes nesupranta ir nevisada gali teisingai atsakyti į paauglio replika.
Savaime suprantama, jog jaunimo barbarizmu nerasime knygoje…. Nors pasistengus iš jų galetumem sudaryti ir visa žodyną. Šios kalbos egzistavimui įtakos turi radijas ir televizija, nes ten pasakyta idomesnė frazę ar išsireiškimas paauglio priimamas, kaip Dievo žodis tikintiesiems. Tačiau daugiausia žargoninių žodžių kuriuos moksleiviai naudoja, jie sužino vieni iš kitu: kieme ar irc.
Svarbiausia tai, jog gatvės kalba neapsiriboja vien gatve. Jos pilna visur kur renkasi jauni žmonės: mokyloje, diskotekoje, kino teatre… Daugumai ji artimesnė, nei gimtoji literaturinė ar tarmiška žemaičių kalba. Kartais net ir labia norėdami negalime susilaikyti jos nevartoję. Labiausiai tai atsiskleidzia pamoku ir egzaminu metu, kai moksleiviai norėdamai kalbeti literaturiškai tam turi labai susikaupti, nes kitaip gali išsprusti vienas kitas nepageidautinas žodis, už kurį mokytojai baudžia mažindami pažymius.
Žargonas
Žargonas specifinė, iškraipyta kalba, kuri nuo literatūrinės...
Šį darbą sudaro 4476 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!