Tikriausiai ne kartą žiniasklaidoje teko matyti kerinčiai atrodančias manekenes. Jos kaipmat atkreipia dėmesį į save, ar ne? Visi pasaulio žurnalai, televizijos laidos, atrodo „kimšte prikimštos“ taip vadinamų „saldžių mergaičių“. Visa tai mato jaunos, tik pradėjusios bręsti paauglės, merginos. Nemanau, kad kam nors malonu išgirsti: “Pažvelk, ji atrodo nuostabiai, kodėl tu negali taip atrodyti?“, arba „Tu atrodai storai, „lašiniuota““. Deja, šiuolaikinėje visuomenėje tokių įžeidžiančių žodžių tikrai nevengiama. Kartais šie posakiai išties žeidžia ir gali būti lemtingi vienu ar kitu aspektu. Visa tai yra pagrindinės priežastys, kodėl kasmet vis daugėja jaunesnių žmonių, kenčiančių nuo valgymo sutrikimų-anoreksijos ir bulimijos bei naujai atsiradusios ligos-ortoreksijos. Vyraujantis liekno kūno stereotipas, noras būti panašiomis į idealią merginą, baimė tapti stora bei atstumiančia, nemylima, skatina laikytis dietų, atsisakyti tam tikro maisto ar net badauti. (Mano pastebėjimai). Pasak psichologės Ilonos Kajokienės, valgymo sutrikimai dažniausiai kamuoja vienišus, į depresiją linkusius asmenis, kurie kelia sau sunkiai įgyvendinamų tikslų. Liga gali paūmėti ir dėl vaikystėje patirtos seksualinės prievartos, prastų šeimos narių tarpusavio santykių, stresinės situacijos, nuolatinių išvaizdos komentarų, brendimo (DRINGYTĖ R. Pavojingos vaikštynės bado ašmenimis. „Cosmopolitan“, 2003).
Manau, norint labiau suprasti, kas tai – anoreksija, bulimija bei ortoreksija, svarbu yra pažvelgti į valgymo sutrikimų praeitį, jų atsiradimo ištakas.
Valgymo sutrikimų etiogenezė yra labai įvairi, todėl nėra vieningo teorinio pagrindo susirgimų kilmei nagrinėti. Santykinai visas teorijas galima sugrupuoti į 4 klases: biologines, sociokultūrines, psichologines ar šeimos teorijas.
Mokslininkų tyrinėjimų, kuriuose buvo mėginama surasti biologinį VS pagrindą, buvo atlikta labai daug praeitame šimtmetyje, jų daug ir įvairiomis kryptimis daroma ir toliau. Genetiniai dvynių tyrimai parodė galimą paveldimą ligos predispoziciją. Monozigotiniai dvyniai turi keletą kartų didesnę riziką susirgti valgymo sutrikimais. 1969m. Rusell teigė, kad amenorėją gali sukelti ir pirminis hipotaliaminės funkcijos sutrikimas, atsirandantis dėl psichologinio streso. Tačiau iki šiol nėra aišku, ar badavimas sukelia hipotaliaminę disfunkciją, ar hipotaliaminiai sutrikimai sukelia anoreksinį elgesį. (Lucas, 1981; Vigersky, 1977; Weiner, 1982).
Socialinės...
Šį darbą sudaro 5318 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!