Kultūra (culture) yra susijusi su išmoktomis, visuomeniškai įgytomis mąstymo ir elgesio tradicijomis, sutinkamomis žmonių visuomenėse. Antropologai, kada kalba apie žmonių kultūrą, paprastai turi galvoje bendrą, visuomeniškai įgytą gyvenseną, būdingą grupei žmonių, įskaitant jų kopijuojamą, kartojamą mąstyseną, jauseną ir elgseną. Įsidemėtina, kad visa tai reiškia ne vien „kultūringojo“ elito literatūrinius ir meninius laimėjimus ir standartus, kadangi antropologams vandentiekio darbininkai ir fermeriai yra tokie pat kultūringi kaip meno kolekcionieriai ir koncertų lankytojai, ir eilinių žmonių gyvenimo tyrinėjimas yra toks pat svarbus kaip žymių ir įtakingų žmonių gyvenimo tyrinėjimas yra toks pat svarbus kaip žymių ir įtakingų žmonių gyvenimo tyrinėjimas.
Kultūros kaip mokslo srities, kuri apima veiklos (elgsenos) ir minties bei jausenos modelius, apibrėžimas yra pagrįstas akademinės antropologijos angliškai kalbančiame pasaulyje kūrėjo ir pirmojo antropologijos vadovėlio autoriaus sero Edwardo Burnetto Tyloro precendentu.
Daugelis antropologų yra linkę žiūrėti į kultūrą kaip į grynai psichinį reiškinį, kurį sudaro idėjos, kaip reikia mąstyti ir veikti. Kultūra prilyginama kompiuterio programai – savotiškai „software“, kuri visada pasako, kaip elgtis įvairiomis aplinkybėmis. Bet yra pavojus klaidingai suprasti santykį tarp idėjų ir elgesio. Kai kultūra sparčiai kinta , kaip dabar daugelyje pasaulio dalių, elgesys dažnai pasikeičia prieš pakintant idėjoms, ir galima sakyti, kad elgesys programuoja žmonių idėjas programuoja jų elgesį. Pavyzdžiui, iki 1970 m. Jungtinėse Valstijose ištekėjusios moterys, turinčios mokyklinio amžiaus vaikų, buvo įsitikinusios, kad žmonos turi priklausyti nuo savo vyrų, uždirbančių šeimai pajamas. Tačiau dėl kylančių kainų ir noro turėti didesnes pajamas daugelis tokių moterų pažeidė savo „programa“ ir vis dėlto nuėjo dirbti. Dabar dauguma ištekėjusių dirba. Ir dirba daugiausia mokyklinio amžiaus vaikų motinos. Apskritai manoma, kad taip daryti moterims tinka ir pridera.
Kita kliūtis žiūrėti į kultūrą tik kaip į psichinę programą, o ne į turinčią ir psichikos, ir elgesio aspektų, yra tai, kad daugelis aktualiausių mūsų laikų socialinių problemų apskritai neturi programos. Pavyzdžiui, eismo kamščiai yra labai nusistovėjęs kultūros reiškinys,...
Šį darbą sudaro 11458 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!