Jurgis Savickis – žinomas lietuvių diplomatas, kosmopolitiškos prigimties žmogus, mokėjęs nepaprastai lengvai bendrauti su skirtingų tautų ir įvairių socialinių luomų žmonėmis. Šalia diplomato karjeros XX a. trečiajame dešimtmetyje išsiskleidė ir J. Savickio, rašytojo prozininko, talentas. Tiesa, labai naujoviškas ir neįprastas Lietuvoje, todėl tik mažos dalies skaitytojų suprastas. Bandymas priskirti J. Savickio kūrybą kuriai nors literatūros krypčiai nėra vieningas. Galbūt rašytojas yra arčiausiai ekspresionizmo, tačiau įžvelgiama ir impresionizmo, ir realizmo, ir absurdo teatro požymių. Esant tokiai nuomonių įvairovei, jį linkstama vadinti tiesiog moderniosios literatūros atstovu.
J. Savickio novelėse gausu teatro elementų, kuriuose žmogus atlieka tam tikrą vaidmenį. Kai vaidmenys sukeičiami, personažai tarsi perkeliami iš vieno spektaklio į kitą, neišvengiamas tampa atsitiktinumas. Pasakodamas apie fatališką neišvengiamybę autorius fiksuoja tik pačius reikšmingiausius momentus, todėl trumpučiai sakiniai virsta atskiromis pastraipomis. Taip dar labiau išryškėja netikėta pastaba ar išvada, kai kalbama apie įvairias žmogaus išbandymo situacijas. Po žaismingu pasakojimo būdu dažnai slypi potekstės gelmė, dramatizmas, nes kalbama apie skaudžius dalykus, žmogiškumo patikrinimą iš pirmo žvilgsnio labai paprastose, neretai jau ir girdėtose kitų rašytojų vaizduotose situacijose.
Vaiko pasąmonė šnabžda, kad autoritetas gali būti tik tas žmogus, kuris neabejingas kitų skausmui. Mažajam sunku patikėti, kad geru gali būti vadinamas tas, kuris be gailesčio muša žmogų. Jo abejones išsakyti padeda įterpinys ,,sako“. Tuo, ką sako kiti, berniukui, atrodo, kelia didelių abejonių.
J. Savickio novelėje ,,Vagis“ nuolat persipina keletas požiūrių, jaučiama ironija, minties dviprasmiškumas, ypač aiškus jis šiame sakinyje apie vaiką: ,, Jis šią dieną tapo įrašytas žmonių tarpan“.2 Galbūt tų gailestingųjų, iš tiesų turinčių teisę vadintis žmonėmis, o gal tų, kurių žiaurų elgesį teko šiandien stebėti, tų, kurie per neapykantą ir kerštą šiandien jo tarsi nepastebėjo, užmiršo, kad auklėja savo pavyzdžiu. Labiausiai žmonėms šioje išbandymo situacijoje pritrūksta savitvardos ir nors mažiausio gailestingumo. Iš pažiūros tai tik nesudėtingas vaizdelis: vagystė kaime, vagies suradimas ir suaugusiųjų kerštas, stebimas vaiko. Kadangi pasakotojas vengia...
Šį darbą sudaro 7708 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!