Glikozidų charakteristika – gausiausiai augaluose paplitusi gamtinių junginių grupė. Glkzidai įvairių rūgščių, šarmų, fermentų poveikyje skyla į glikozidinę dalį ir aglikoną. Aglikonas ir cukrinė dalis susijungusi glikozidine jungtimi, kuri susidaro dėka psuiauacetalinio cukraus molekulės hidroksilo ir aglikono hidroksilinės grupės. Cukrus gerina aglikono farmakologinį poveikį. Cukrinis glikono komponentas yra gliukozė, galaktozė, ramnozė ir kitos, o aglikonų - fenoliai, alkoholiai, aldehidai, antrachinonai, įvairios rūgštys. Monosocharidai gali egzistuoti dvejose formose: aldehidinėj ir ciklinėj. Ciklinės formos vadinamos pusiauacetilinėmis, gali būti oksidinės, nes jose C atomai 1 ir 5 padėtyse rečiau sujungti tarp savęs per deguonį analogiškai organiniams oksidams. Aldehidinėse grupėse visos –OH vienodos, jos vadinamos antrinėmis.
Cukrinė dalis – Cukraus ciklinės formos susidarymas gali vykti dėka aldehidinės grupės prie 1-o C atomo ir hidroksilo grupės prie 4 ar 5 C atomo. Jei yra vidinė jungtis tarp C1 ir C5 šešianaris žiedas – piraninis ciklas ir turime cukrus vadinamus piranozidais.(pvz: gliukopiranozė). Jeigu yra vidinė jungtis tarp C1 ir C4 penkianaris žiedas – furaninis ciklas furanozidai. (pvz: gliukofuranozė). Atitinkamai glikozidai vadinami gliukopiranozidai ir gliukofuranozidai. Dažniausiai glikoziduose angliavandenine dalimi gali būt 1 molekulė cukraus. Gali būt 2, 3. Jie gali būt vienodi ar skirtingi. Iš monocukrų dažniausiai sutinkame heksozes ir pentozes. Gamtiniai glikozidai dažniausiai turi 1 cukraus molekulę – monozidai. Priklausomai nuo sandaros: gliukozidai, ramnozidai, ksilozidai ir kt. Daugeliu atvejų cukrinę dalį sudaro 2 cukrai, kurie išdėstyti grandinėje prie 1 aglikono hidroksilo arba prie 2. Jei glikozido molekulėj yra 3,4,5 ir t.t.monosacharidai, kurie yra 1-oje grandinėje, tai tokie glikozidai vadinami triozidais, tetrazidais, pentazidais ir t.t. Be monosacharidų gali būti sutinkami ir urono rūgštys.
Glikozidų susidarymo būdai – 1) kai reaguoja cukraus molekulės pusiauacetalinis hidroksilas su aglikono hidroksilu, išsiskiriant molekulei H2O (atv.reakcija). susidaro O-glikozidas, kur yra paprasta esterinė jungtis. 2) Reaguoja cukraus molekulės pusacetalinis hidroksilas su aglikono kardoksilo grupe. Susidaro O-glikozidas su sudėtine esterine jungtimi. 3)Glikozidai gali...
Šį darbą sudaro 6026 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!