• Genetiškai modifikuotas organizmas (GMO) – organizmas (išskyrus žmogų), kurio genetinė medžiaga yra taip pakeista ir įgijusi tokių savybių, kurios negalėtų atsirasti organizmui dauginantis natūraliu būdu.
• 1 pav.
• Genetiškai modifikuoti organizmai yra tokie organizmai, genai ar genetinė medžiaga kur buvo atlikta modifikacija, natūraliai nevykstanti gamtoje.
• Skirtingos valstybės genetiškai modifikuoja skirtingus organizmus. Be to, skirtingose šalyse atlikta skirtingai bandymų. Tokiu būdu atsirado daug modifikuotų organizmų. Į tą pačią organizmų rūšį mokslininkai įterpdavo skirtingus genus, todėl tos pačios rūšys turėdavo skirtingų savybių.
• Kad pagaminti GMO, naujos kombinacijos genetinė medžiaga turi būti pirmiausia sukonstruota naudojantis fermentais perkerpant ir sujungiant iš skirtingų šaltinių paimtą DNR į vieną seką. Tam, kad pagaminti GM augalą, kuris, pavyzdžiui, turėtų insekticidinių savybių, reikia paimti geną, kuris koduoja baltymą, žudantį vabzdžius. Kasetę sudaro signalinė seka, leidžianti nuskaityti informaciją, pradžios signalą apsprendžia promotrius, pabaigos - terminatorius. Tai kartais vadinama ekspresijos kasete.
Ką pakeičia GM ir kokia iš to nauda?
• Augalus galima modifikuoti didinant jų atsparumą vabzdžiams, ligoms kurie gali pakenkti ar visai sunaikinti javus. Dėl to padidėja derlius ir sumažinamas naudotinų pesticidų kiekis. Maisto kokybį kyla, nes mažėja grybinių susirgimų, mažėja vabzdžių daroma žala ir mažėja pesticidų panaudojimas. Be to gaminant javus sunaudojama mažiau kuro ir energijos, mažiau naudojama sunkioji technika, mažėja dirvos erozija.
• Augalai gali būti modifikuojami suteikiant stresui atsparias savybes, pagerinant skonį ir išvaizdą bei produktyvumą. Galima pagerinti ir maistines savybes, pridedant vitamino A, kuris svarbus gydant avitaminozės sukeltas ligas, ar kitų sveikatai naudingų priedų.
Kuo GMO skiriasi nuo tradicinio kryžminimo?
• Tradicinis kryžminimas paremtas dauginimusi, kur palikuonis gali turėti tik tos pačios ar labai artimos rūšies individai. Palikuonys turi abiejų tėvų genus, kurie koduoja tas pačias funkcijas atliekančių genų skirtingus variantus. GMO apeina reprodukciją ir leidžia įgyti naujus genus, atliekančius naują funkciją, nes suteikiamos naujos kombinacijos, kurios gali įvairiai sąveikauti su nuosavais šeimininko organizmo genais. Paprasta selekcija lengviau nuspėjamas ir...
Šį darbą sudaro 841 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!