Remiantis moksline literatūra, pasidomėti apie fitoncidus, jų panaudojimą, naudą žmonėms, biologinę reikšmę.
Tai gamtinės kilmės baktericidai arba fungicidai, kuriuos augalai išskiria į aplinką veikiami kenksmingų aplinkos sąlygų. Fitoncidai sintetinami kaip antriniai metabolitai augalų citoplazmoje ir ląstelių organelėse.
Mokslininkai apskaičiavo, kad daugiausia fitoncidų išskiria spygliuočiai, tarp kurių čempionas – kadagys. Spygliuočių miško hektaras per parą išskiria 5 kg fitoncidų, lapuočių – 2 kg, kadagynų – 30 kg. Daugiausia lakiųjų junginių, pasižyminčių dideliu fitoncidų aktyvumu, išsiskiria iš jaunų augalų. Daug fitoncidų išskiria pušis, eglė, kėnis, maumedis, beržas, klevas, tuopa, avietės, samanos.
Visų žemesnių augalų ir bakterijų fitoncidų tyrimų ideologinis tėvas yra garsus rusų biologas I.I. Mechnikovas yra vienas iš šiuolaikinės medicinos įkūrėjų. Lakieji aukštesniųjų augalų fitoncidai pirmą kartą buvo aptikti 1928–1930 m. Pagrindinio atradimo esmė buvo ta, kad aukštesni augalai, susižaloję, gamina lakias antimikrobines medžiagas. Daugelio augalų audinių (ląstelių) sula pasirodė dar aktyvesnė. Patį fitoncidų terminą rusų mokslininkas Boris.P.Tokinas 1934 metais pasiūlė reikšti antimikrobinių savybių turinčias lakias medžiagas, kurias išskiria augalai. BP Tokinas atkreipė dėmesį į tai, kad rytietiškuose turguose, antisanitarinėmis sąlygomis gaminami maisto produktai nesukelia infekcinių ligų protrūkių. Mokslininkas pasiūlė, kad rytietiškų prieskonių gausa kažkaip apsaugo maistą nuo gedimo. Jis ištyrė prieskoniuose esančias medžiagas ir nustatė, kad lakieji komponentai suteikia antiseptinį poveikį. Jis pasiūlė šiuos „lakius augalų nuodus“ vadinti fitoncidais.
Apie fitoncidų poveikį žmonių ir gyvūnų ligų sukėlėjams imtasi analizuoti Ukrainos TSR mokslų akademijos D.K.Zabolotny vardu pavadintame Mikrobiologijos ir virusologijos institute. 1945 m., tiesiogiai dalyvaujant akademikui V. G. Drobatko, preparatas imaninas buvo gautas iš Jonažolės augalo. 1948 metais šis vaistas buvo pradėtas naudoti medicinos praktikoje ir iki šiol vartojamas pūlingoms žaizdoms, trofinėms opoms ir kitoms ligoms gydyti. Atliekant daugybę eksperimentų, skirtų nustatyti fitoncidų poveikį bakterinės ląstelės morfologijai, buvo nustatyta, kad veikiant jiems gana greitai ir ryškiai suardomos tokios struktūros kaip ląstelės sienelė ir citoplazminė membrana, kai kurios ląstelės sunaikinamos net po 3 valandų.
Fitoncidų sudėtis
Fitoncidai yra...
Šį darbą sudaro 857 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!