Pasiūla ir paklausa – tai pagrindinės kiekvienos ekonominės sistemos sąvokos, ir šių dviejų veiksnių sąveikos pagrindu rinkoje susiklosto rinkos kaina.
Paklausa – tai perkamos prekės ar paslaugos kiekio priklausomybė nuo tos prekės ar paslaugos kainos. Tai vartotojų noras ar pajėgumas pirkti prekę ar paslaugą konkrečia kaina. Paklausą galima apibūdinti kaip norą ar poreikį įsigyti prekę turint tam reikalui pinigų.Paklausos dėsnis vadinamas kainos ir perkamos prekės kiekio ryšys, kai pastarasis kinta priešinga kainos kitimui linkme.
Pasiūla pasireiškia pardavėjo siekimu parduoti kuo daugiau prekių ir kuo didesne kaina. Pasiūla – parduodamos prekės ar paslaugos kiekio priklausomybė nuo tos prekės ar paslaugos kainos. Tai prekės ar paslaugos kiekis, kurį pardavėjai norėtų ir galėtų parduoti konkrečia kaina. Pasiūlos dėsniu vadinamas ryšys tarp kainos ir parduodamos prekės kiekio, kai pastarasis kinta kainos kritimo linkme. Kitaip tariant, pasiūlos dėsnis teigia, kad pardavėjai daugiau prekių siūlo didesnėmis kainomis ir mažiau mažesnėmis kainomis, ir kainų kilimas didina pasiūlą, o jų kritimas mažina pasiūlą.
Rinkos pusiausvyra yra tokia rinkos būsena, kai prekės kiekis, kurį gamintojai nori parduoti, sutampa su prekės kiekiu, kurį vartotojai nori pirkti. T. y. paklausos kiekis lygus pasiūlos kiekiui esant tai pačiai kainai.
Kaina, kuriai esant subalansuojami paklausos ir pasiūlos kiekiai, vadinama pusiausvyros arba rinkos kaina.
Paklausos ir pasiūlos bendras pajėgumas – paprastai tiek vartotojai, tiek gamintojai reaguoja į prekės kainų pokyčius. Nes kainoms didėjant, perkamų produktų kiekis mažėja, o krintant didėja. Gamintojai didėjant kainoms stengiasi plėsti gamybą. Tačiau įvairiose prekių rinkose ši vartotojų ir gamintojų reakcija yra nevienoda. Vienur vartojimo ir gamybos apimtis kinta daugiau, kitur mažiau.
Viskas, kas sukurta gamtos ir žmogaus naudojama prekėms gaminti, vadinama gamtiniais ištekliais. Juos sudaro žvėrys, paukščiai, miškai, žemė, naudingos iškasenos, saulės šviesa, vėjo bei vandens energija, taip pat oras. Gamtiniai ištekliai yra dviejų rūšių:
1) neišsenkamieji ištekliai, kurių egzistavimas nepriklauso nuo panaudojimo ūkinėje veikloje.
2) išsenkamieji ištekliai, kurie naudojami ekonominėje veikloje senka arba mažėja. Juos dar...
Šį darbą sudaro 1104 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!