Žemaitę galime pavadinti rašytoja iš didžiosios raidės. Jos kūriniai dažniausiai būdavo realistiniai. Dar daugiau realizmo Žemaitės kūriniams suteikia išraiškingi dialogai ir monologai.
Turėdama įgimtą talentą persikūnyti į skirtingų personažų jauseną ir reagavimo būdą, Žemaitė lengvai kūrė išraiškingus, psichologiškai įtikinančius dialogus. Tik retais atvejais jos personažai kalba dirbtinai, negyvai- pernelyg jausmingai, išmintingai ar grubiai. Dialogas yra Žemaitės pasakojimo stiprybė, patraukliausias elementas. Žemaitės apsakymai pasižymėjo ypatingu dialoginės kalbos gausumu. Pirmąjį savo kūrinėlį ,,Rudens vakaras‘‘, išskyrus trumpą įžangą, Žemaitė sukonstravo vien iš dialogų.
Dialogas Žemaitės apsakyme yra labai svarbus pasakojimo komponentas, atliekantis keletą funkcijų. Ji praplėtė dialogo funkcijas ir reikšmę. Žemaitės personažų kalboje atsiskleidžia visai netikėti, nežinomi jų individualūs bruožai, pažadinti atskirų situacijų. Dialoge būna paslėpta kito personažo charakteristika, veiksmo motyvai ir t.t.
Tiek autorinėje kalboje, tiek dialoguose rašytoja visa žinanti ir visa matanti pasakotoja. Ji nesutapatina savęs su personažu, bet tarpininkauja tarp personažo ir skaitytojo, pastarajam leisdama suprasti, kada jos herojus kalba atvirai, o kada išsisukinėja, meluoja. Tik retais atvejais tikrasis dialogo turinys neslepiamas ir jo prasmė išryškėja vėliau. Dar rečiau personažo žodžiai perteikiami kaip atspindys kito personažo sąmonėje. Neatskirtinai Žemaitė leidžia kiekvienam veikėjui prabilti tiesiog, o ne per tarpininkus. Šitaip komponuojamas dialogas primena dramos dialogą ir suteikia vienodas galimybes kiekvienam personažui atskleisti savo vidinę būseną, požiūrį į situaciją ir kito personažo žodžius.
Žemaitė beveik niekur nevartoja dialogų, kuriuose būtų svarstomos abstrakčios teorinės problemos. Žemaitės personažai pirmiausia gyvena, veikia, ir toje veikloje pasireiškia visa jų ,,filosofija‘‘. Todėl ir jų žodžiai yra glaudžiai susiję su gyvenimo būdo interesų, teisių, polinkių gynimu. Dialogų, nesusijusių su konkrečiu veiksmu, apsakymuose beveik nėra, jie pasitaiko tik apybraižose ir smulkiuose didaktiniuose vaizdeliuose. Retai užtiksime ir tokį dialogą, kuriame būtų parodytas kalbančiųjų solidarumas. Dažniausiai pokalbis įsižiebia tada, kai susikryžiuoja žmonių interesai, siekimai. Konfliktiškas dialogas neleidžia autorei nukrypti į pašalinius dalykus, nesusijusius su kūrinio problema. Personažų kalba apibūdina kalbančius asmenis ne kaip pastovius individus,...
Šį darbą sudaro 924 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!