David‘as Hume‘as.
Vilnius, gruodžio 11d.
Davido Hume‘o filosofija, politinės, ekonominės ir kitos mintys yra gana gausios ir apima labai platų temų ratą. Taigi savo referate tikrai nesugebėčiau apžvelgti viso Hume‘o palikimo ir pabandysiu apsiriboti svarbiausiais jo filosofijos bei politinės filosofijos bruožais.
Biografija
Davidas Hume‘as gimė 1711m. Škotijos sostinėje Edinburge, tuo metu klestinčiame intelektualinio gyvenimo centre, kuriame ir praleido didžiąją gyvenimo dalį. Studijavo teisę Edinburgo universitete. Vis dėlto nei teisininko, nei verslininko karjeros jam nebuvo sėkmingos. Po to trejus metus gyveno Prancūzijoje, nedideliame LaFleche miestelyje, kur parašė svarbiausiu laikomą trijų knygų filosofijos veikalą “Traktatas apie žmogaus prigimtį”. Grįžęs į tėvynę, išleido jį Londone 1734-37m.. Tačiau kūrinys neturėjo pasisekimo. Manydamas, kad dėl nesėkmės kaltas ne „Traktato apie žmogaus prigimtį“ turinys, o nevykusi struktūra, temų dėstymas, keletą kartų bandė pataisyti savo pagrindinį veikalą ir išleido jį arba atskiras dalis (1748,1751,1757), tačiau ir pakartotiniai, pataisyti, leidimai neturėjo pasisekimo. D.Hume‘ą išgarsino „Moralinės ir politinės esė“ (1741), kurių jam gyvam esant išėjo devyni leidimai. Rinktinė buvo nuolat papildoma. Iš viso Hume‘as parašė 49 esė.
Išrinktas Edinburgo juristų draugijos bibliotekininku, D. Hume‘as parašė aštuonių tomų „Anglijos istoriją nuo Julijaus Cezario invazijos iki 1688m. revoliucijos“, kurioje mėgino reabilituoti Stiuartų dinastijos valdymą. Po to trejus metus Hume‘as dirbo diplomatu Paryžiuje. Grįžęs į Angliją, porą metų dirbo jaunesniuoju valstybės sekretoriumi. Visą likusį gyvenimą praleido gimtajame Edinburge. Čia jis buvo Edinburgo filosofų draugijos sekretorius, o vėliau subūrė mokslininkų grupę, kuri faktiškai tuo metu vaidino Škotijos Akademijos vaidmenį. Paskutiniaisiais gyvenimo metais D.Hume‘as parašė „Dialogus apie natūraliąją religiją“ (1779), kurie buvo išleisti jau po autoriaus mirties. Mirė 1776m.
Pažinimo teorija
Nors pagrindinis veikalas autoriui gyvam esant neatnešė pasisekimo, tačiau jis, o ypač pirmosios knygos perrašytas variantas „Žmogaus proto tyrinėjimas“ įrašė Hume‘o vardą į filosofijos istoriją greta kitų didžiausių pažinimo teoretikų. Pažinimo procesą D.Hume‘as tyrinėjo vadovaudamasis agnosticizmu ir fenomenalizmu, apmąstydamas Johno Locke‘o ir George‘o Berkeley‘io pažinimo koncepcijas.
Hume‘as iškelia klausimą, ar patyrimas...
Šį darbą sudaro 1842 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!