Chromatografinis bioproduktų gryninimas.
Chromatografiniai metodai.
5. Afininė chromatografija (AC) [1].
Adsorbcinė chromatografija.
Yra žinoma, kad skirtingų fazių paviršiuje koncentruojasi medžiagos. Toks reiškinys vadinamas adsorbcija. Atskirų medžiagų susikoncentravimo laipsnis yra skirtingas, - jis proporcingas šių medžiagų adsorbcijos koeficientams. Tuo atveju, kai skysta fazė, kurioje yra ištirpusių medžiagų mišinys, juda kietos fazės atžvilgiu, dėl komponentų skirtingų adsorbcijos koeficientų gali įvykti chromatografinis skyrimas. Toks medžiagų skyrimo metodas vadinamas adsorbcinė chromatografija.
Tai pats seniausias chromatografinis metodas. Plačiausiai naudojamas adsorbcinės chromatografijos variantas - tai adsorbcija kietos ir skystos fazių paviršiuje. Šiuo atveju kieta faze yra naudojama poringa medžiaga - adsorbentas, pro kurį teka tirpiklis, nešantis chromatografuojamą mišinį. Skirtingi mišinio komponentai nevienodai adsorbuojasi ant sorbento paviršiaus dėl skirtingo jų adsorbcijos koeficiento šio adsorbento atžvilgiu [1]. Atitinkamai, kuo didesniu giminingumu sorbentui pasižymi mišinio komponentai tuo lėčiau jie migruos per kolonėlę ar plokštelę. Kai sorbcija vyksta granulių paviršiuje, tai turima tikra (švari) adsorbcinė chromatografija. Kai sorbentas turi poringą struktūrą ir didelė dalis sorbuojamo paviršiaus yra granulių viduje, tai medžiagos molekulių sulaikymui (skirstymui) turi įtakos ir jų difuzijos procesas, nejudriame skystyje esančiame porų viduje, panašiai į tą kuris sutinkamas gelių ekskluzinėje chromatografijoje (gelfiltracijoje) [4]. Todėl adsorbento paviršiuje kaupiasi kai kurios medžiagos, o likusios palaipsniui išeina iš kolonėlės. Tai adsorbcijos prosesas, paremtas silpnais tarpmolekuliniais ryšiais – van der Valso sąveika, vandeniliniais ryšiais, bet ne joniniais ar kovalentiniais ryšiais. Adsorbcinė chromatografija dažniau naudojama mažos molekulinės masės medžiagoms atskirti. Šios chromatografijos principas taikomas ne tik kolonėlinei, bet ir plonasluoksnei chromatografijai [6].
Adsorbentai: aktyvuota anglis, aliuminio oksidas, magnio oksidas, silikagelis, sintetiniai sorbentai ir kt.
1 lentelė. Adsorbcinės chromatografijos nešikliai [6]
Nešiklis/sorbentas
Atskiriamos medžiagos
Aliuminio oksidas
Mažos molekulinės masės organinės medžiagos, peptidai
Silikagelis
Aminorūgštys, nukleotidai, steroidai
Aktyvintosios anglys
Angliavandeniai, aminorūgštys, peptidai
Kalcio fosfatinis gelis
Baltymai, polinukleotidai
Hidroksiapatitas
Nukleorūgštys, oligonukleotidai
Analogiškai adsorbcinė chromatografija yra vykdoma tarp dujinės ir kietos fazės (dujinė chromatografija). Šiuo atveju per kieto adsorbento sluoksnį yra leidžiamas chromatografuojamas mišinys dujų pavidale. Šį mišinį neša inertinių dujų srautas [1].
Hidrofobinės sąveikos chromatografija.
Hidrofobinės sąveikos chromatografija...
Šį darbą sudaro 3525 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!