1. Biheviorizmo sąmprata
Dvidešimto amžiaus pradžioje J. B. Watsonas (1878 – 1958) pareiškė, kad jei psichologija siekia būti tikru mokslu, tai psichologai turi tirti ir analizuoti tik tai, ką jie gali tiesiogiai matyti ir išmatuoti. Watsonas rašė, kad nemato priežasčių, kodėl nebūtų galima užsiimti tuo, ką galima matyti realiame psichologiniame lauke; tik siūlė apsiriboti tik tais dalykais, kuriuos galima stebėti ir formuluoti jų dėsningumus. Watsono nuomone pirmiasia reikia stebėti elgesį. Daugelis Amerikos psichologų sutiko su šiomis jo mintimis, ir taip prasidėjo viena pagrindinių psichologijos šakų – biheviorizmas.
Bihevioristai daugiausia dėmesio skiria tam, ką žmonės daro ir kokios konkrečios aplinkybės priverčia juos vienaip ar kitaip pasielgti. Siekdami paaiškinti žmogaus elgesį, bihevioristai atskleidžia tiesiogines tokio elgesio priežastis ir pasekmes. Psichoterapiautai, kurie vadovaujasi šia teorija, nori išsiaiškinti, ką galima pakeisti artimiausioje aplinkoje, kad pasikeistų problemiškas elgesys.
Skirtingai nuo psichoanalitinės ir kognityvinės teorijų atstovų, bihevioristai nekūrėžmogaus raidos sampratos. Bihevioristai žiūri į gyvenimą kaip į nesibaigiantį mokumąsi, nes vienos reakcijos atsiranda, o kitos dingsta.Tai išmokstama dviem būdais: klasikinės sąlyginės reakcijos, operantinio sąlygojimo ir socialinio išmokimo teorijos.
1.1 Klasikinis sąlygojimas
Tai elgesio išmokimas dėl to, kad jis per laiką susijęs su tam tikru stimulu, su kuriuo anksčiau nebuvo susijęs. Žymus Rusijos mokslininkas fiziologas I. Pavlovas studijavo stimulo ir reakcijos tarpusavio ryšį. Viename eksperimente jis išmokė šunį reaguoti seilių išsiskyrimu į skambutį arba į šviesos įjungimą. To jis pasiekė, įjungdamas skambutį arba šviesą prieš paduodant šuniui maistą. Keletą kartų tai pakartojus šuo ima sieti skambutį arba šviesą su maistu. Galų gale, tik įjungus tuos signalus, šuniui imdavo skirtis seilės, nors maisto ir nebūdavo.
Tokiu pat klasikinio sąlygojimo būdu gali mokytis reaguoti ir žmogus, pvz.: įsivaizdavus citriną, burnoje pajuntamas aitrumas. Kiekvienu atveju stimulas yra susijęs su kitu stimulu, kuris tokią reakciją sukėlė praeityje.
1.2 Operantinis sąlygojimas
Susijęs su išmoktu elgesiu, kuris yra toks dėl to, kad veikia aplinka. Jeigu elgesys sukelia gyvūnui ar žmogui malonų rezultatą...
Šį darbą sudaro 1074 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!