Kad galėtume geriau suprasti, kokia kalba yra gera ir patys išmoktume gražiai kalbėti bei rašyti, turime susipažinti su dviem kalbos mokslo disciplinomis – kalbos kultūra ir stilistika.
Kiekvienos tautos kalba yra susiskaidžiusi į tam tikras apraiškas: tarmes, socialinius ir profesinius dialektus (pavyzdžiui, skiriasi darbininkų ir inteligentų arba gydytojų ir inžinierių kalba). Visa tauta bendrauja ir savo kultūrą kuria bendrine kalba, kurios yra dvi atmainos – rašytinė ir sakytinė.
Lietuvių bendrinė kalba yra sukurta vakarų aukštaičių (kauniškių) tarmės ir Prūsų Lietuvos raštų kalbos pagrindu ir tam tikra prasme yra dirbtinė. Todėl bendrinės kalbos turi mokytis ne tik iš kitų tarmių ir miesto kilę žmonės, bet ir patys aukštaičiai kauniškiai.
Bendrinės kalbos mokoma mokykloje per lietuvių kalbos pamokas; ji yra ir visų kitų dėstomų dalykų mokomoji kalba. Bendrine kalba leidžiami laikraščiai ir žurnalai, rašomos knygos (grožinės, mokslinės, politinės ir kt.), ja kalbama per radiją, televiziją, teatre, visur, kur bendraujama oficialiai. Kasdieninėje, privačioje aplinkoje kalbama ir tarmiškai, pusiau tarmine kalba, miesto kalbos variantu, ir tai visai nesmerktina. Svarbu tiktai suvokti ir jausti situaciją, kur būtina bendrinė kalba, o kur galima bendrauti „sava“ kalba (tarmine ir kt.).
Bendrinė kalba, palyginus su kitomis kalbos vartojimo formomis, atlieka daug įvairių funkcijų.
Pirma, bendrinė kalba yra visos tautos bendravimo, informacijos kaupimo ir perteikimo priemonė. Šiuo požiūriu ji nedaug skiriasi nuo tarmių, profesinių kalbos atmainų, socialinių dialektų ar žargonų. Tik bendrine kalba perteikiama daug įvairesnė ir sudėtingesnė informacija, nes ir pati bendrinė kalba tenkina ne tautos dalies, ne žmonių grupės, o visos tautos bendravimo poreikius.
Antra svarbi bendrinės kalbos funkcija yra estetinė, ir jos reikšmė vis didėja. Kiekvienos tautos kalba yra kutūros kūrimo priemonė. Pavyzdžiui, grožinės literatūros kūriniuose kalba įprasminama materialinė ir dvasinė tautos patirti, jos tradicijos, tad pati kalba, kaip ir menas, tampa estetine vertybe, kuri ne tik tenkina dvasinius tautos poreikius, bet ir apibūdina pačią tautą ir jos kultūrą pasaulio tautų bendrijoje...
Šį darbą sudaro 1662 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!