Nuo seniausių laikų, kai ankstyvojoje klasikinėje visuomenėje pradėjo formuotis teisė ir atsirado jos neatskiriami palydovai- teisės pažeidimas ir teisinė atsakomybė. Teisinė atsakomybė- tai viena svarbiausių sąvokų įvairiose teisės šakose: tiek baudžiamojoje, tiek administracinėje, tiek civilinėje ir kt. Ypač aktualia problema atsakomybė tampa šiais laikais, kai ryškūs socialiniai bei politiniai prieštaravimai, didėja dorovinis nuosmukis.
Šiuo darbu bandoma atskleisti baudžiamosios atsakomybės samprata. Kad kuo išsamiau atskleisti tema; nagrinėjami baudžiamosios atsakomybės istoriniai ir filosofiniai aspektai; aptariama baudžiamosios atsakomybės esmė, nusikaltimų sudėtis ir kt.
1. Baudžiamosios atsakomybės samprata.
1.1.Baudžiamoji atsakomybė filosofiniu požiūriu.
Filosofinėje literatūroje atsakomybė apibūdinama kaip žmogaus suvokimas, jog jis yra atsakingas už savo veiksmus ir, kad priklausomai nuo savo veiksmų rezultatų, gali būti giriamas arba smerkiamas.
Sociologinėje, filosofinėje ir teisinėje literatūroje sąvoka “atsakomybė” vartojama dviem reikšmėmis: perspektyvine, kai žmogus imasi atsakomybės už savo veiksmus žiūrėdamas į ateitį (atsakyti už savo vaikų, tėvynės ateitį), ir retrospektyvine (atsakyti už praeityje padarytus veiksmus). Baudžiamojoje teisėje atsakomybės sąvoka paprastai vartojama tik retrospektyvine prasme. Žmogus atsako už jau padarytus veiksmus. Jo negalima kaltinti už veiksmus, kuriuos jis gali padaryti ateityje. Nors kai kurios išimtys yra. [2]
Iškeliamos kelios prielaidos būtinos atsakomybei atsirasti, tačiau pati svarbiausia yra laisvė. Apie atsakomybę galima kalbėti tik tada, kai asmuo turi elgesio pasirinkimo laisvę ir suvokia savo veikimo arba neveikimo prasmę. Taigi, be laisvės nėra atsakomybės.
Filosofinėje literatūroje dažnai skiriamos dvi laisvės kategorijos: išorinė ir vidinė laisvė. Išorinė laisvė apibrėžiama kaip asmens būsena, kai jis niekieno iš išorės neverčiamas gali daryti viską, ką nori. Vidinė laisvė apibudinama kaip tokia asmens vidinė būsena, kurios dėka jis pasirenka tam tikrą savo elgesio variantą.
Šis dvejopas laisvės supratimas svarbus baudžiamosios atsakomybės požiūriu. Jei pripažįstama, kad asmuo vienaip ar kitaip elgėsi savo nuožiūra, visiškai suvokdamas veiksmo prasmę ir galimas to veiksmo neigiamas pasekme, tai šį asmenį galima laikyti tiek morališkai, tiek ir teisiškai atsakingą už neigiamas atlikto veiksmo pasekmes. Teisiškai žmogus lieka kaltas ir...
Šį darbą sudaro 5846 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!