2002 m. LR baudžiamojo proceso kodeksas pakeitė daug metų įprasta Lietuvoje laikytą įrodymų sąvoką, kuri yra pateikiama 20 straipsnyje.
Pagal BPK 20 straipsnį įrodymai baudžiamajame procese yra įstatymų nustatyta tvarka gauti duomenys, kurie patvirtina arba paneigia bent vieną aplinkybę, turinčią reikšmės bylai teisingai išspręsti. Taigi, lyginant su senuoju LR baudžiamojo proceso kodeksu, naujajame kodekse yra atsisakoma griežto įrodymų šaltinių sąrašo, kuris buvo pateiktas ankščiau galiojusiame BPK. Tačiau visuminė LR baudžiamojo proceso kodekso nuostatų analizė taip pat leidžia išskirti tam tikras įrodymų formas, t.y. asmenų parodymai, ekspertizės aktai, specialisto išvados, dokumentai ir daiktai.
BPK 20 straipsnio 3 dalyje įtvirtintas įrodymų sąsajumo (liečiamumo) principas – tai, kad įrodymais gali būti tik tokie duomenys, kurie patvirtina arba paneigia bent vieną aplinkybę, turinčią reikšmės bylą išspręsti teisingai. Tai veikos padarymo aplinkybės, kaltę įrodančios ar paneigiančios ar paneigiančios aplinkybės, į kurias turi būti atsižvelgiama skiriant bausmę. Įrodymais gali būti laikomi tik tokie duomenys, kuriais padedama nustatyti tarpinius faktus ir kuriais įrodinėjama bent viena bylai reikšminga aplinkybė.
4) proceso veiksmo rezultatai iš esmės netinkamai užfiksuoti2.
Duomenys tampa įrodymais, kai juos patikrina teismas. Kiti proceso dalyviai gali teismui teikti pasiūlymus dėl duomenų pripažinimo įrodymais. Visi įrodymai yra įvertinami teismo bendra tvarka.
Kiekviena nusikalstama veika palieka tam tikrus pėdsakus, o veiką asmenys gali įsidėmėti tam tikras detales ir apie jas papasakoti. Nusikaltimo aplinkybių pažinimas todėl ir įmanomas, kad palieka pėdsakus – pakeičia daiktus, procesus, su kuriais buvo susijęs, atsispindi žmonių sąmonėje. Taigi, įrodymais galėtų būti visi daiktai ir procesai, kuriuos pakeitė nusikalstama veika ir kuri atsispindėjo žmonių sąmonėje. Šie procesiškai įtvirtinti nusikalstamos veikos nulemti pasikeitimai, egzistuojantys ne praeityje, o dabartyje, tampa įrodymais, perduodančiais informaciją apie pavojingos visuomenei veikos buvimą ar nebuvimą, kitas aplinkybes, turinčias reikšmės bylos tyrimui. Tačiau ne visi tokie pasikeitimai įstatymo pripažįstami įrodymais.
Todėl, pagal atspindėjimo būdą įrodymai skirstomi į:
1) asmeninius – tai tokie įrodymai, kai informacija būna išlikusi žmonių sąmonėje ir...
Šį darbą sudaro 3958 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!