Visų gyvųjų organizmų, pradedant bakterijomis ir baigiant žmogumi, baltymai yra makromolekulės, sudarytos iš L--aminorūgščių, kurios tarpusavyje sujungtos peptidiniais ryšiais. Jie sudaro apie 50 sausos ląstelių masės. Kiekvienoje ląstelėje gali būti keletas tūkstančių baltymų, kurie atlieka skirtingas funkcijas.
• Katalizinė funkcija. Medžiagų apykaitos reakcijas katalizuoja specifiniai baltymai – fermentai. Jiems veikiant vyksta medžiagų biosintezė ir skilimas, jie perneša įvairias chemines grupes, atomus ir elektronus nuo vienos medžiagos ant kitos.
• Hormoninė funkcija. Medžiagų apykaitą ląstelių viduje ir viso organizmo audiniuose reguliuoja hormonai. Kai kurie iš jų, pvz., insulinas, gliukagonas, liutropinas, yra baltymai.
• Receptorinė funkcija. Ant ląstelių membranų paviršiaus arba jų viduje yra specifiniai baltymai – receptoriai. Jie sąveikauja su įvairiais reguliatoriais – hormonais, mediatoriais, cikliniais nukleotidais. Sąveikaudami su receptoriais, reguliatoriai realizuoja savo biologinį poveikį.
• Pernašos funkcija. Kai kurie baltymai sugeba prisijungti ir pernešti medžiagas iš vienų audinių į kitus ir per ląstelių membranas. Pvz., kraujo plazmos baltymas hemoglobinas perneša deguonį, baltymai albuminai – riebalų rūgštis, steroidus, vitaminus. Labai svarbūs yra membranose esantys baltymai nešikliai ir baltymai, sudarantys membranose kanalus. Jie per ląstelės ir organoidų membranas perneša jonus, gliukozę, aminorūgštis ir kitas medžiagas.
• Struktūrinė funkcija. Baltymai kartu su lipidais, angliavandeniais įeina į įvairių ląstelės membranų sudėtį.
• Atraminė, arba mechaninė, funkcija. Ši funkcija panaši į struktūrinę funkciją. Baltymai įeina į atraminių audinių sudėtį ir lemia jų tvirtumą. Pvz., baltymas kolagenas yra kaulų, sausgyslių, -keratinas – plaukų, odos, -keratinas – nagų struktūrinis elementas.
• Energinė funkcija. Baltymus gali būti panaudoti ląstelės kaip energijos šaltinį. Skylant 1 g baltymo, išsiskiria 17,1 kJ energijos.
• Motorinė funkcija. Miofibrilių baltymai aktinas ir miozinas dalyvauja raumenų susitraukimo procese. Tai mechaninis-cheminis procesas, vykstantis naudojant cheminę energiją.
• Reguliacinė funkcija. Tam tikri baltymai gali prisijungti prie nukleorūgščių arba kitų baltymų ir keisti jų biologinį aktyvumą. Pvz., baltymai histonai dalyvauja reguliuojant DNR replikaciją ir tam tikrų DNR sričių transkripciją.
• Toksigeninė funkcija. Choleros, difterijos, gangrenos toksinai yra...
Šį darbą sudaro 3314 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!