• Kapitalistinių santykių plitimas Vakarų Europos šalyse vis labiau siejo Lietuvos žemės ūkį su pasauline rinka. Vis daugiau pardavinėjant ir perkant užsienyje, nesiplėtojo prekiniai-piniginiai santykiai vidaus rinkoje: nyko miestų amatai, nesivystė manufaktūros, sulėtėjo miestų augimas.
• Staigus žemės ūkio produktų paklausos padidėjimas vertė stiprinti lažinį ūkį, didinti duokles. Baudžiavinį ūkį žlugdė valstiečių priešinimasis dvarui, masiniai bėgimai.
• Ekonomiką žlugdė didikų viešpatavimas, ginkluotos tarpusavio kovos, pareikalavusios daug lėšų.
• Karaliaus valdžia buvo apribota, neteko reikšmės bajorų seimai, rimtus sprendimus priimti trukdė liberum veto teisė. Feodalai galėjo būtis į karines grupuotes, nepritarti karaliaus siūlomiems įstatymas ir lemti užsienio politiką.
Priežastys
Rezultatai
1600-1629 m.
ATR su Švedija
ATR karalius Zigmantas Vaza norėjo susigrąžinti Švedijos sostą ir įsiviešpatauti Rytiniame Baltijos jūros regione.
J.Chodkevičiau pergalė Salaspilio kautynėse buvo trumpalaikė. Karas baigėsi Altmarko sutartimi: Švedijai atiteko jos užimta Livonija su Ryga, o Latgala su Daugpiliu liko ATR sudėtyje.
1654-1667 m.
ATR su Rusija
Ukraina, buvusi ATR sudėtyje, prisijungė prie Rusijos.
Pasirašyta Andrusovo taika: Ukraina padalyta į dvi dalis – kairysis Dniepro krantas atiteko Rusijai, dešinysis – ATR. Kai kurios rusų žemės su Smolensku buvo prijungtos prie Rusijos.
1655-1660 m.
ATR su Švedija
Dalis Lietuvos feodalų buvo pasirašę sutartį, pagal kurią visiškai pasidavė Švedijai, tačiau švedai nevertino unijos su Lietuva.
Švedai neįgijo naujų teritorijų, bet išlaikė anksčiau užimtąsias.
1700-1721 m.
Šiaurės karas
(ATR, Danija ir Rusija su Švedija)
Švedijos įsigalėjimas Baltijos jūroje kenkė kitų Baltijos .valstybių interesams
Sudaryta Ništato taika: Švedija atidavė Rusijai visas savo žemes Baltijos jūros pakrantėse, Rusija gavo platų išėjimą į Baltijos jūrą ir tapo galingiausia valstybe Rytų Europoje. ATR šiame kare nieko nelaimėjo. Paspartėjo jau anksčiau prasidėjęs valstybės smukimas, susilpnėjo tarptautinė padėtis, gretimos šalys vis labiau kišosi į jos reikalus, sutriko šalies gyvenimas, nusmuko ekonomika, kilo badas ir maras, įsigalėjo anarchija.
Jonas Karolis Chodkevičius (1560-1621 m.) – LDK valstybės ir kariuomenės veikėjas. Vienas žymiausių tų laikų Europos karvedžių – laimėdavo taktiniu manevravimu, staigumu, išankstiniu priešo planų atskleidimu, griežta drausme Pasižymėjo per LDK ir Švedijos pirmąjį karą,...
Šį darbą sudaro 1087 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!