Potemės

Asmens ir jo vertybių išbandymo vaizdavimas XX a. vidurio katastrofų laikotarpio literatūroje

10   (2 atsiliepimai)
Asmens ir jo vertybių išbandymo vaizdavimas XX a. vidurio katastrofų laikotarpio literatūroje 1 puslapis
Asmens ir jo vertybių išbandymo vaizdavimas XX a. vidurio katastrofų laikotarpio literatūroje 2 puslapis
Asmens ir jo vertybių išbandymo vaizdavimas XX a. vidurio katastrofų laikotarpio literatūroje 3 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

Asmens ir jo vertybių išbandymo vaizdavimas XX a. vidurio katastrofų laikotarpio literatūroje

Šiuolaikinis žmogus įsisuka į buities verpetą ir visai pamiršta, kad gyvenimas – nuolatinė kelionė, o ne viena akimirka. Vienintelis dalykas, galintis ištraukti iš nykios kasdienybės rėmų, yra gyvenimo išbandymas. Tai padeda atsitokėti, priverčia gerai pagalvoti, kas iš tiesų gyvenime svarbiausia. Kai žmogus patiria išbandymą, individas atsiduria nepatogioje padėtyje – ribinėje situacijoje. Tai kertinis momentas, nes šią akimirką žmogaus priimti sprendimai atskleidžia svarbiausias tiesas apie paties asmenybę.

Pirmiausia, ribinėje situacijoje išbandoma žmogaus ištikimybė savo moraliniams įsitikinimams. Kai asmens fizinė laisvė yra ribojama, šis, mėgindamas išlikti stiprus viduje, puoselėja žmogiškąsias vertybes. Tokia idėja sudaro XX amžiaus rašytojo Balio Sruogos memuarų romano „Dievų miškas” pagrindą. Kaip žinome, rašytojas buvo Vilniaus universiteto profesorius, tačiau, prasidėjus nacistinei okupacijai, su kitais inteligentais buvo išvežtas į Štuthofo koncentracijos stovyklą. Grįžęs iš nacių pragaro į Vilnių B. Sruoga suvokė savo misiją – parašyti memuarų romaną „Dievų miškas” ir perteikti savo absurdišką patirtį lageryje. Romane pasakojamas paties autoriaus gyvenimas koncentracijos lageryje, kritikuojami ir liudijami totalitarizmo sistemos ypatumai: šaipymasis iš intelektualių žmonių, žemiausio socialinio sluoksnio atstovų tapimas šeimininkais. Vadinamame „giltinės malūne” buvo išnykusi mirties baimė, be to, visada turėjai pats suvokti, ką turi daryti, o suprasti padėdavo lazda. Iš įsimintinų patirčių sužinome, kad lageryje gyvenantis kalinys siekia žodžio laisvės, aplinką vertina pasitelkdamas neįprastą kalbėjimo būdą – ironišką pasakojimą. B. Sruoga yra pasakęs, kad jo gyvenime ironija yra tarsi skydas, apsaugantis nuo jausmingumo ir galvojimo tik apie asmeninę dramą. Kitaip sakant, kitoniškas kalbėjimo būdas leido tikėti gražios ateities idėja, padėjo paslėpti nerimą, kurį sukėlė žiaurūs likimo siųsti išbandymai. „Devynis pragaro ratus” išgyvenęs humanistinių pažiūrų autorius šaiposi iš barakinę kultūrą sukūrusios Vokietijos, alinančio darbo ir amoralaus budelių elgesio. Romane prižiūrėtojai ironiškai vadinami „narsuoliais”, kartuvių statymas apibūdinamas kaip pavyzdingas elgesys, o deminutyvinės formos – „galvažudėliai”, „banditėliai” atspindi autoriaus panieką totalitarinei sistemai, orios asmenybės poziciją ir paties lagerio dvasią. Dar daugiau, pasakotojas su likimo broliais dalijasi duona, dėkingumo žodžiais mini savo likimo draugus, nepamiršta ir vokiečių, kovojusių prieš hitlerinį rėžimą. Liudydamas kraupią to meto gyvenimo tiesą, autorius įamžina lagerio žiaurumus ir taip parodo, kad fizinė nelaisvė neatima iš žmogaus moralinių įsitikinimų, kuriais remdamasis asmuo patiria vidinę laisvę. Ji slypi viduje, yra glaudžiai susijusi su vertybėmis, kurios ribinėje situacijoje padeda išsaugoti savitvardą, leidžia tikėti šviesios ateities viltimi. Taigi, dramatiškomis aplinkybėmis žmogus išdrįsta liudyti kraupią to meto gyvenimo tiesą, nes mano, kad likimo išbandymus galima ištverti puoselėjant humanistines idėjas bei tikint prigimtiniu žmogaus gerumu.

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 1216 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Lygis
Mokyklinis
Failo tipas
Word failas (.docx)
Apimtis
3 psl., (1216 ž.)
Darbo duomenys
  • Lietuvių kalbos potemė
  • 3 psl., (1216 ž.)
  • Word failas 14 KB
  • Įkeltas: 2024 m.
  • Lygis: Mokyklinis
www.nemoku.lt Atsisiųsti šią potemę

www.nemoku.lt Panašūs darbai

Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt