Nors riebalai yra didžiausias mūsų energijos šaltinis, jų vartojimas visame pasaulyje yra reglamentuojamas. Lietuvos sveikatos programoje iki 2010 metų taip pat numatoma sumažinti energijos, gaunamos iš riebalų, dalį iki 30 proc., o energijos, gaunamos iš sočiųjų riebalų, – iki 14 proc. bei pasirūpinti, kad maistas būtų nekenksmingas sveikatai. Augalinis aliejus yra sveikesnis negu gyvuliniai riebalai.
Vartotojas turi žinoti, kad augalinio aliejaus kokybę lemia jo cheminė sudėtis, gavimo būdas, rafinavimo technologija bei jo metu išsaugotos natūralios fiziologiškai aktyvios medžiagos.
Aliejus gali būti gaunamas spaudimo ar ekstrakcijos būdais. Naudojamas šaltas arba karštas spaudimas. Šaltu spaudimo būdu gaunami aliejai paprastai nerafinuojami. Gaminant tokios kategorijos aliejų, žaliavai yra keliami ypač dideli reikalavimai, kad būtų išsaugotos visos pirmapradės biologiškai aktyvios medžiagos, nes jis vartojamas maistui tiesiogiai, nevalytas. Dėl to ir jo kaina gana aukšta. Šiuo būdu gaminami alyvų, saulėgrąžų, riešutų ir kiti aliejai. Rapsų, sojos, medvilnės aliejai dėl intensyvios spalvos, specifinio skonio ir kai kurių nepageidautinų natūralių bei pašalinių medžiagų turi būti rafinuojami. 95 proc. Europoje gaminamų aliejų yra gaunami ekstrakcijos būdu, naudojant heksaną arba benziną. Tai yra pats ekonomiškiausias gamybos būdas, nes išspaudose lieka tik 7 proc. aliejaus. Tačiau tokio tipo gamyklos teršia aplinką. Be to, Europos Sąjungos šalys žada uždrausti šiuo būdu gaminamo aliejaus realizavimą maisto reikmėms.
Daugelyje pasaulio šalių aliejus stabilizuojamas pridedant sintetinių antioksidantų. Jie labai efektyvūs, nebrangūs, pailgina produkto vartojimo laiką, tačiau įtariama, kad gali skatinti vėžinių ląstelių formavimąsi. Šie teiginiai įrodo, kad svarbu yra žinoti augalinio aliejaus gamybos technologinį procesą ir mokėti jį palyginti su kitomis aliejaus rūšimis.
Keliamas darbo tikslas – apibūdinti augalinio aliejaus gamybos technologinį procesą ir sudedamąsias jo dalis.
• Išanalizuoti laikymo ir transportavimo sąlygas.
Darbo metodika: siekiant atsakyti į užsiduotus klausimus remtasi specializuota maisto produktų gamybos literatūra ir apžvalginiu straipsniu „Geras skonis“ žurnale.
1. GAMYBOS TECHNOLOGINIO PROCESO APRAŠYMAS
1.1. Augalinių aliejų žaliava ir jai keliami reikalavimai
Augalinių aliejų žaliava apibūdinama kaip aliejinės sėklos, kurių ypatybė...
Šį darbą sudaro 3750 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!