Viena iš heterociklų sričių, kurioje šiuo metu aktyviai vykdomi tyrimai, yra naujų antifoliatų paieška. Pasaulyje kelios chemikų grupės glaudžiai bendradarbiaudamos su biologijos, biochemijos, farmacijos ir kitų susijusių sričių specialistais tęsia pradėtas ilgalaikes tyrimų programas. Tyrimai vykdomi labai kryptingai. Naudojamas visas arsenalas įmanomų priemonių, pradedant klasikine “totaline”, baigiant kombinatorine sinteze, aukšto efektyvumo skryningu, SAR, QSAR analize ir t.t.
Trumpai apie folio rūgšties bei antifoliatų funkcijas organizme.
Folio rūgštis (1)- B grupės vitaminas, dar vadinamas vitaminu Bc, Be, B9, B11, M. Gausiai aptinkamas špinatuose, mielėse, grybuose ir žaliosiose augalų dalyse (1 pav.).
Antifoliatai (2)- folio rūgšties antimetabolitai (yra panašūs į biocheminėse reakcijose dalyvaujančias medžiagas bei inhibuoja šias reakcijas katalizuojančius fermentus).
Organizme folio rūgšties metabolitai dalyvauja timino, kaip C5-metilgrupės donoras, bei purino, kaip C2 ir C8 atomų donoras, nukleotidų biosinetzėje. Reakcijose dalyvaujančių fermentų inhibavimas sutrikdo normalų ląstelės gyvavimo ciklą. Vartojant antifoliatus pasiekiamas priešvėžinis bei antibakterinis terapinis efektas.
Žemiau pateikiamas vienas iš folio rūgšties ciklų ląstelėje, dalyvavimas deoksiribotimidinmonofosfato (dTMP) biosintezėje (schema 1).
Folio rūgštis (1) dihidrofolatreduktzės (DHFR) katalizuojamoje reakcijoje nikotinamidoadeninodinukleotidofosfato (NADPH) redukuojama iki 7,8-dihidro darinio H2PteGlu. Pastarasis reaguoja su keliomis L-glutamo rūgštimis jungiantis per γ-karboksirūgšties grupę susidarant poliglutamat dariniui H2PteGlun. Reakciją katalizuoja folilpoliglutamatsintazė (FPGS). Visi folio rūgšties poliglutamat dariniai nėra transportuojami į ląstelės išorę. Ši svarbi savybė užtikrina didesnę jų koncentraciją ląstelės viduje. H2PteGlun toliau redukuojamas NADPH to paties fermento DHFR katalitinėje reakcijoje iki H4PteGlun. Tuomet į jį įvedama N5,N10-metilengrupė, kuri pernešama iš serino. Reakciją katalizuoja serinhidroksimetiltransferazė (SHMT). Susidaręs CH2-PteGlun yra metilgrupės donoras timidinsintazės (TS) katalizuojamoje dTMP sintezėje iš deoksiuridinmonofosfato (dUMP). Reakcijos kofaktorius CH2-PteGlun virsta H2PteGlun ir tokiu būdu ciklas tęsiasi.
Svarbiausi antifoliatų taikiniai yra DHFR, TS, SHMT. Remiantis prielaida, kad fermentų inhibitorių struktūra turi būti panaši į substratų, manoma, jog DHFR inhibitoriai turi būti panašūs į folio rūgštį, SHMT į tetrahidrofoliorūgštį H4PteGlu, o TS į uracilą ar CH2-PteGlu [1].
Apibendrinant sintetinamų folio rūgšties analogų struktūrinius ypatumus, juos galima išskaidyti į keletą...
Šį darbą sudaro 3799 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!