XIIb kl. mok. Giedrius Z.
1953 – 1988 m. – tai disidentinis sąjūdis Lietuvoje, kuriama buvo kovojama taikiomis priemonėmis (nelegalia spauda, mitingais, įvairiausių politinių organizacijų kūrimu pogrindyje, demonstracijomis).
Nelegalios spaudos raida.
1970 – 1971 metais pirmasis tokio pobūdžio leidinys “Lietuvos katalikų Bažnyčios Kronika,,. Šį žingsnį paskatino Lietuvoje įvykę teismai, kuriuose buvo nuteisti trys kunigai J.Zdebskis, P.Bubnys, A.Šeškevičius, vien už tai, kad jie vaikus ruošė pirmajai komunijai.
Pirmieji numeriai sukėlė didžiulį susidomėjimą. Šis leidinys ėmė registruoti visus atvejus, kai valdžia kenkia bažnyčiai, persekioja tikinčiuosius ir pažeidžia jų teises.
Šis laikraštis buvo skaitomas ir partinių pareigūnų. Yra buvę atvejų, kai tokie pareigūnai perduodavo medžiagą prašydami ją išspausdinti “LKB Kronikoje,,.
Šis leidinys leidžiamas ne tik lietuvių kalba bet anglų ir kitomis. Platinamas išeivijoje. Jis vaizdavo tikrąją padėtį Lietuvoje ir sudarė JAV pareigūnams tikrąją padėtį Lietuvoje, nušvietė žmogaus teisių pažeidimus.
1975m. buvo atgaivinta “Aušra,, , kuri buvo sutikta su dideliu džiaugsmu. Pogrindžio sapaudos korespondentų ir informatorių tinklas dar labiau išsiplėtė vispje Lietuvoje.
“Aušra,, skleidė staripsnius apie politinę, ideologinę, tautinę, religinę, socialinę, ekonominę priespaudą be to priminė visas padarytas ar daromas skriaudas lietuvių tautai.
1976m. buvo pradėtas leisti tautinis intelektualinis žurnalas “Laisvės šauklys,,. Šio leidinio buvo išleista keturi ar penki didelės apimties numeriai, o jo leidėjai susekti ir sugauti.
Lygiagrečiai “Laisvės šaukliui,, pasirodė dar du pogrindžio žurnalai: “Tiesos kelias,, (kunigams) ir “Dievas ir tėvynė,, (katalikškas – tautinis daug kuo panašus į “Aušrą,,)/
1977m. pasirodė “Rūpintojėlis,,, kuris buvo labiau religinis negu tautinis.
1977m. išėjo vienas numeris “Aušrelės,,, kuris buvo grynai tautinis ir kviečiantis kovoti prieš priespaudą.
Tuo pačiu metu pasirodė ir atgaivintas “Varpas,,
1974m. išėjo leidinys ”Apie lietuvių padėtį Baltarusijoje,,, kuris buvo pusiau legalus. Aprašoma sunkesnė lietuvių padėtis kaimyninėje valstybėje. Vėliau apie 1985m. šis leidinys buvo pakartotinai išleistas.
1976 – 1977m. pasirodė “Lietuvių kultūros archyvas,,. Šios knygos sudaryme dalyvavo ir Tomas Venclova.
1978m. atgaivinamas “Lietuvos archyvas,,, kurio keturi tomai buvo leidžiami vokiečių okupacijos metais. Šiame leidinyje buvo atspausdinta dokumentinė 1939 – 1941...
Šį darbą sudaro 965 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!