Gamta, nors ir egzistuoja nepriklausomai nuo žmogaus, visada apžvelgiama iš individo pozicijos, nes būtent žmogus tuos santykius su gamta pats ir kuria, ir vertina. Skirtingų laikotarpių literatūra atskleidžia nevienodas gamtos vertinimo pozicijas, todėl vaizduoja skirtingus individo ir gamtos santykius. Glaudžiausias žmogaus ir gamtos santykis išlaikomas kūriniuose, pagrįstuose agrarine pasaulėjauta, bėgant laikui tas santykis kinta, žmogus, nors ir tapatinasi su gamta, dažnai neberanda dvasios ramybės, o yra kankinamas abejonių. Remdamasi(s) S. Nėries eilėraščiais, Kristijono Donelaičio epine didaktine poema ,,Metai“, Antano Baranausko lyrine romantine poema ,,Anykščių šilelis“, aptarsiu, koks žmogaus ir gamtos santykis išryškėja skirtingų laikotarpių kūriniuose.
Ilgą laiką visa, kas gamtiška, buvo suvokiama kaip dieviška tvarka, iš kurios reikia mokytis. Tokios pozicijos laikosi ir XVIII a. Mažosios Lietuvos kūrėjas, grožinės lietuvių literatūros pradininkas K. Donelaitis poemoje ,,Metai“. Poemos centre – lietuvninkai būrai, kurių gyvenimas sukasi pagal gamtos ciklą. Nors pasakotojas neanalizuoja ir nesigilina į žmogaus psichologiją, tačiau nuolat yra akcentuojama, kad gamta – tobulas Dievo pasaulis, todėl žvilgsnis nukreipiamas į gamtą, primenant, kad reikia su ja gyventi santarvėje: ,,dirvai duok, kas reik, jei jos palūkanų nori/ Juk neprivalo ji tau duot, negavusi nieko“. Epizode apie gandro šeimyną yra teigiama, kad gandras parlėkęs rado sugriuvusius namus, todėl pirmiausia ,,gaspadoriškai“ kartu su pačia juos sutvarkė, tik po to „valgį sau sužvejot pas klaną nulėkė greitai“, o pasisotinę ,,Dievui iš širdies visos viernai dėkavojo“. Tokios darnos pasakotojas siūlo pasimokyti ir būrams, nes gamta yra puikus harmoningų santykių pavyzdys. Be to, gražiai sutardamas su gamta žmogus turi ir naudos: moterys per vasarą gali priruošti atsargų žiemai iš miško gėrybių. Gamta formavo pagarbų žvilgsnį į aplinką: gimtinės kraštovaizdį, supančius kaimynus, tarsi mokė žemdirbį, kaip gyventi, kaip išlikti nelengvomis sąlygomis. Šiandien jau matome žmogaus kišimosi į gamtą pasekmes. Kai siekiant naudos, yra be saiko išnaudojami gamtos turtai, o tai gali virsti katastrofa. Taigi, žmogus turi išmokti gyventi palaikydamas...
Šį darbą sudaro 925 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!