Lietuviai yra miško tauta, todėl gamtos ritmas jiems yra savas. Tas ritmas nulemia mūsų vidaus gyvenimą ir mūsų kūrybą. Savo viduje tautiečiai yra išlaikę tą pirmykštį gamtos nekaltumą, kuris yra pagrindas kiekvienos tautos sveikai ateičiai. Darnus ryšys su tėvyne lėmė lietuvio meilę gamtai, gebėjimą ja naudotis kaip maitintoja, globėja ar įkvėpėja. Šis ryšys atsispindėjo romantizmo laikotarpiu – romantikus žavi beribė, paslaptinga, didinga gamta, kuri teikia prieglobstį nuo nykios kasdienybės. Šiuo laikotarpiu gamta yra palaima ir išsigelbėjimas. Šią žmogaus ir gamtos harmoniją savo kūryboje atskleidžia XIX amžiaus rašytojai Antanas Baranauskas bei Kristijonas Donelaitis.
Visų pirmą, Lietuviai yra miško tauta, todėl gamtos ritmas jiems yra savas. Tas ritmas nulemia mūsų vidaus gyvenimą ir mūsų kūrybą. Savo viduje tautiečiai yra išlaikę tą pirmykštį gamtos nekaltumą, kuris yra pagrindas kiekvienos tautos sveikai ateičiai. Darnus ryšys su tėvyne lėmė lietuvio meilę gamtai, gebėjimą ja naudotis kaip maitintoja, globėja ar įkvėpėja. Įtaigiausiai žmogaus ir gamtos ryšį atskleidė K. Donelaitis ir A. Baranauskas . 18 amžiaus, apšvietos rašytojas K. Donelaitis epinėje poemoje „Metai“ atskleidžia, kad gamtos pasaulis žmogui diktuoja gyvenimo būdą, todėl jis turi lygiuotis į ją ir negriauti jos tvarkos. Kūrinyje akcentuojama, kad gamtos gyvenimas natūralus, dėl to jis arčiausiai dieviškojo idealo, o svarbiausia vertybė gamtos puoselėjimas, nes nuo jos priklauso būrų gyvenimas. Todėl poemoje aprašoma daug gamtos vaizdų ir gyvių, kurių gyvenimo būdas lyginimas su žmonėmis. Ryškiausias pavyzdys būrams lakštingala. Tai ypatingą balsą turintis paukštis, tačiau ji artima baudžiauninkams savo neišvaizdžiu apdaru. Ji moko juos siekti dieviškų dalykų iškelia vertybę Dievo garbinimą, skatina nesipuikuoti savo išore, nes gražus tik žmogaus vidus. Taip pat gamta K. Donelaičio žemdirbiui yra nuolat atsinaujinanti gyvybinė galia, pereinanti keturis ciklus, nuo kurių priklauso žmogaus darbų ritmas. Jis privalo laikytis šios tvarkos, nes gamta jam suteikia prieglobstį, maisto atsargas. Gamtos svarbą žmogui pabrėžia „viežlibasis“ būras Pričkus. Jis teigia, kad...
Šį darbą sudaro 614 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!