VERTYBĖS.
J. Laurinavičiūtė
Vilnius, 2004 m.
• Priedas
Vertybės sąvoka.
„Vertybės“ sąvokos interpretacija labai įvairi ir turi istorinį atspalvį. Vertybių turinys formavosi ir keitėsi sąlygojamas daugelio veiksnių. Jos sudaro savitą žmogaus, kaip visuomenės nario, idealą ir pasireiškia jam mąstant, vertinant arba veikiant (taisyklės, normos, papročiai ir kita).
„Filosofijos žodyne“ nurodoma, kad žmogui vertybės yra jo interesų objektai, o jo sąmonės kasdieniniai orientyrai daiktinėje ir socialinėje veikloje, įvairių praktinių žmogaus santykių su aplinkiniais daiktais bei reiškiniais ženklai. A. Jacikevičius rašė, kad vertybės yra sudėtingos nuostatos, kurių turinį sudaro mintys, vaizdiniai ir emocijos apie daiktų ir reiškinių reikšmingumą asmenybėms ir grupėms. L. Jovaiša aiškina, kad vertybės – tai patys bendriausi principai pagal kuriuos žmogus vertina, kas yra gerai ir blogai, kas jam svarbu ir kas nesvarbu.
Vertybės formuojamos ir formuojasi nuo pat vaikystės ne tik pačios asmenybės iniciatyva. Individai perima tos kultūros visuomenės, kurioje jie auga ir formuojasi, vertybių sistemą. Aprašant vertybes, yra skiriamos tris jų rūšys:
1. vertybės – poreikius tenkinantys objektai;
2. vertybės – priemonės – objektams pasiekti;
3. vertybės – sąlygos vertybėms – objektams pasiekti tam tikromis priemonėmis.
Pavyzdys: jeigu mes norime valgyti – duona yra vertybės objektas, tai darbas, reikalingas duonai pagaminti (arba pinigai už kuriuos galima duoną įsigyti), yra vertybė – priemonė, o turėti sėklas, žemės, darbo įrankių, kurių pagalba duona pagaminama (arba parduotuvė, jos laikymas ir kt.) yra vertybės – sąlygos.
Žmogaus vertybinės orientacijos
Vertybių pažinimas ir jų siekimas yra žmogaus vertybinės orientacijos. Vertybinės orientacijos yra sudėtingos asmenybės ar grupės nuostatos, kurių turinį sudaro vertybių pažinimas ir jų siekimas. Pavyzdys: aukštasis mokslas gali būti pripažįstamas vertybe. Vertybinė orientacija jis taps tada, kai atsiras to aukštojo mokslo siekimas. Vertybinės orientacijos tartum programuoja visą žmogaus veiklą, lemia svarbiausią elgesio kryptį, vieną ar kitą poelgį ar net atskirą veiksmą. Vertybinių orientacijų objektais būna ne tik materialūs, ekonominiai bet ir dvasiniai, filosofiniai, religiniai, politiniai, etniniai ir estetiniai reiškiniai. Vertybinėmis orientacijomis gali tapti ne...
Šį darbą sudaro 1051 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!