Trombozė tai kraujo sukrešėjimas kraujagyslėse. Trombas yra krešulys, susidaręs iš kraujo elementų. Trombai gali būti parietaliniai – neužkemšantys viso kraujagyslės spindžio, ir obturaciniai užkemšantys kraujagyslę. Parietaliniai trombai dažniausiai susidaro širdyje ir magistralinėse kraujagyslėse, obturaciniai smulkiose arterijose ir venose.
Pagal trombo santykį su gyslų spindžiu skiriami: 1) pasieninis, arba neobturacinis, trombas – kuris užima mažiau kaip 50% kraujagyslės spindžio skerspjūvio ploto; 2) obturacinis trombas – kuris užima 50% ir daugiau spindžio arba visai jį užkemša; 3) rutulinis trombas, kuris kuris laisvai juda ir dažniausiai pasitaiko širdies ertmėse, ypač prieširdžiuose; 4) diseminuota (išplitusi) intravaskulinė koaguliacija – kai susidarę fibrininiai trombai laisvai plūduriuoja daugelio smulkiųjų kraujagyslių spindyje.
Atsižvelgiant į tai, kokie kraujo elementai sudaro trombą, skiriami baltieji, raudonieji ir mišrūs trombai.
Baltąjį trombą sudaro trombocitai, leukocitai ir nedaug plazmos baltymų, raudonąjį – eritrocitai ir fibrinas, mišrųjį – baltojo ir raudonojo trombo elementai.
Dažniausia trombozės priežastis yra ligos, kuriomis sergant pažeidžiamos kraujagyslių sienelės. Tai – uždegimas, infekcija (reumatas, dėmėtoji šiltinė, bruceliozė, sifilis), aterosklerozė, ischeminė širdies liga, hipertoninė liga, alergija.
Trombams susidaryti būtini trys esminiai faktoriai.
1. Kraujagyslių sienelės pažeidimas. Ją pažeidžia įvairūs fizikiniai (mechaninė trauma, elektros srovė), cheminiai (natrio chloridas, sidabro nitratas, gyvsidabris), biologiniai (mikroorganizmų endotoksinai) faktoriai, sutrikdydami sienelės trofiką.
Iš pažeistos intimos išsiskiria krešėjimo faktoriai. Jie skatina trombo susidarymą ir kartu vietiškai slopina fibrinolizę bei prostaciklino I2 sintezę kraujagyslių endotelyje. Prostaciklinas I2 slopina trombocitų agregaciją. Jo sintezę mažina adrenalinas, stimuliuojantis trombų susidarymą ištikus stresui ir net tada, kai kraujagyslės sienelė nepažeista.
2. Kraujo kraujagyslės sienelės krešėjimo bei prieškrešuminės sistemos aktyvumo sutrikimas. Kraujyje pagausėjus prokoagulentų (trombino, tromboplastino), suaktyvėja krešėjimo sistema. Kraujyje sumažėjus antikoaguliantų arba padidėjus jų bei fibrinolizės inhibitorių aktyvumui, susidaro trombai.
Hiperkoaguliabiškumas gana reta ir nevisiškai suprantama trombozės priežastis. Tai gali būti pirminis (genetinis) ir antrinis (įgytas) sutrikimas. Pirminio priežastimi laikoma V faktoriaus geno mutacija, (vadinamoji Leidigo mutacija; pagal miesto pavadinimą, kur kur pirma karta ji buvo nustatyta). Jis svarbus paauglių ir...
Šį darbą sudaro 1070 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!