Mažai yra pasaulyje tautų, patyrusių tokią ilgą ir slogią svetimųjų priespaudą kaip lietuviai. Galingi kaimynai siekė juos užkariauti, nustumti nuo lopinėlio žemės prie Baltijos ir Nemuno. Vieni norėjo juos suvokietinti, kiti – sulenkinti, treti – surusinti.
Lietuviai tremtinio dalią patyrė dar kryžiuočių laikais. Lietuvą pajungę Rusijos imperatoriai trėmė ne tik pavienes „nepaklusnias“ šeimas, bet ir ištisus valstiečių kaimus. Carizmo imperinius užmojus paveldėjęs stalinizmas panaudojo ir ištobulino šimtametį Romanovų dinastijos patyrimą deportuojant kitataučius, kitatikius ir kitaminčius. XX a. vidurio Lietuvos gyventojų deportacijos savo mastais ir žiaurumu toli pralenkė visus ankstesnius trėmimus kartu paėmus.
Praėjus daugiau kaip pusei amžiaus nuo trėmimo pradžios, Respublikos Vidaus reikalų ministerijos (VRM) iniciatyva ir pastangomis leidžiamas daugiatomis Lietuvos tremtinių abėcėlinis sąrašas. Tai atminimo duoklė sovietinio genocido aukoms – tūkstančiams iš tremties negrįžusių vyrų, moterų ir vaikų. Jie užtroško ilgoje kelionėje į kitą žemyną, mirė nuo bado ir šalčio, žuvo nuo nepakeliamo vergiško darbo tolimiausiuose didžiosios pasaulio imperijos pakraščiuose.Tai atminimo duoklė ir gyviesiems, grįžusiems iš tremties, kur daugelis jų prarado sveikatą ir jėgas.
LIETUVOS GYVENTOJŲ DEPORTACIJOS
Paliko toli savo tėviškės stotį,
Gimtinės laukų nematyti seniai.
Ne turtų, ne laimės keliauja ieškoti
Lietuviškos žemės liūdni tremtiniai.
V. Mykolaitis-Putinas
Tremtiniai (1941.VI.20)
Juodasis 41-ųjų metų birželis
Tarp įvairių sovietinio totalitarinio režimo represijų prieš lietuvių tautą gyventojų trėmimai užėmė svarbiausią vietą. Stalinistai plačiai pasinaudojo ir ištobulino Rusijos imperijos per šimtus metų sukauptą kitataučių ir kitaminčių deportacijų patyrimą. Tačiau kalniečio iš nedidelio Gorio miestelio janyčarai trėmimų mastais ir žiaurumais toli pralenkė carų opričnikus. Sovietų Sąjungoje buvo sukurtas ir paties Stalino išpuoselėtas galingas represinis aparatas, persmelkęs visas valstybės gyvenimo sritis. OGPU (Jungtinės valstybinės politinės valdybos), o nuo 1934 m. NKVD (Vidaus reikalų liaudies komisariato) kariuomenė 3-ąjį ir 4-ąjį dešimtmetį ištrėmė kelis milijonus vadinamųjų buožių ir buožių pakalikų iš Europinės Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, Šiaurės Kaukazo į atokius Tolimosios Šiaurės, Rytų Sibiro, Tolimųjų Rytų kraštus, Vidurinės Azijos dykvietes. Įgytą patyrimą enkavedistai plačiai panaudojo 1939-1940 m., deportuodami iš...
Šį darbą sudaro 3341 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!