ĮVADAS
Smurtas prieš vaikus būdingas visoms pasaulio šalims. Smurtaujama įvairiomis aplinkybėmis ir įvairiais būdais. Visose šalyse kiekvieną dieną vaikai kenčia suaugusiųjų, bendraamžių bei vyresnių vaikų smurtą. Jie mušami, stumdomi, spardomi, įžeidinėjami. Neretai vaikai tampa seksualinio ar kitokio išnaudojimo aukomis. Visa tai paprastai daro žmonės, kuriais vaikai labiausiai pasitiki. Lietuvoje turimi duomenys, taip pat ir kitų valstybių patirtis rodo, kad „vaikai dažniausiai patiria smurtą (ir seksualinę prievartą) šeimoje ir jiems artimoje aplinkoje.
Vaiką žalojantis elgesys – tai neatsitiktinis vaiko sužeidimas dalyvaujant tėvams ar kitiems asmenims, kuriems teismas patikėjo vaiką globoti, prižiūrėti (Žukauskienė, 2002).
Smurtas – tai destruktyvi agresija, kuri dažniausiai siejama su prievarta, pažeminimu, brutalumu ir sužalojimu.
Smurtas, ypač šeimyninis, - viena didžiausių problemų visame pasaulyje. Šeimyninio smurto padariniai yra labai skaudūs, o jo keliama fizinė, moralinė ir finansinė žala – milžiniška. Nepaisant to, mūsų visuomenė vis dar nemoka tinkamai su juo kovoti.
Labiausiai neapsaugoti mūsų visuomenėje yra vaikai. Jie pažeidžiami ne tik todėl, kad pats dažniausiai nesugeba apsiginti, bet ir todėl, kad jų likimas yra suaugusiųjų rankose. Dažnai suaugusieji (pvz.,motinos), patys nemokėdami apsiginti nuo smurto, neapsaugo nuo jo ir savo vaikų. Fizinę, emocinę, seksualinę skriaudą gali patirti kiekvienas vaikas bet kuriuo metu, bet kur, − sako Ž. Arlauskaitė (2007). Tai gali įvykti namie, mokykloje, kieme, parke, mieste, žaidimų aikštelėje, kino teatre arba dykvietėje, krūmokšniais apaugusiame lauke ar stovyklavietėje. Skriaudiku gali būti vyras arba moteris, jaunas arba senas, bet kokio amžiaus žmogus, nepažįstamas arba gerai pažįstamas žmogus (tėtis, mama, brolis, sesuo, kaimynas, dėdė), su kuriuo vaikas artimai draugavo, kuriuo pasitikėjo ir kurį mylėjo. Dažnai tai gali būti žmogus, pats kada nors patyręs prievartą ir nesulaukęs pagalbos ar supratimo. Mokykloje vaikai dažniausiai nukenčia nuo pedagogų, aptarnaujančio personalo, vyresnio amžiaus ar stipresnių vaikų smurto.
Vaiką, patyrusį fizinę, emocinę ar seksualinę prievartą, lengva atpažinti pagal jo elgesio pasikeitimus, kuriuos išduoda šie netiesioginiai požymiai (Kurienė ir Pivorienė, 2000):
• menkas savęs vertinimas;
•...
Šį darbą sudaro 3847 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!