Šiuolaikinėje visuomenėje rinka yra svarbiausias visos ekonominės veiklos organizavimo būdas. Rinkos ekonomikos, kuri dar kartais vadinama laisvojo verslo ekonomika, esmė ta, kad į klausimus, ką? kaip? ir kas? atsako pirkėjai ir pardavėjai. Laisvojo verslo ekonomikos šalyse veikia tūkstančiai rinkų, o jas sieja milijonai tarpusavio ryšių. Esant tokiai sudėtingai ekonomikai, kažkas turi tinkamai valdyti procesus, įvesti tvarką ir apsaugoti nuo chaoso. Tvarką nustato kainos. Rinkos sąlygų pokyčius atspindi kainų pokyčiai, nes kainos informuoja ir skatina rinkos dalyvius, priverčia juos keisti savo elgseną. Kai kuriais atvejais rinkos mechanizmas veikia labai gerai, o kai kuriais atvejais turi ir esminių trūkumų. Šio referato tikslas yra išsiaiškinti rinkos esminius trūkumus ir vyriausybės ūkines funkcijas.
1. Nepaisant to, kad rinka ekonomikos dalyviams suteikia daug laisvių, kartais neryžtingam žmogui ji gali teikti tik bado laisvę. Rinkoje gamintojai reaguoja ne tiek į vartotojų poreikius, kiek į tų poreikių piniginę išraiška. Todėl „laissez faire“ sistemoje turtingųjų šuneliai gali būti sočiau maitinami ir rūpestingiau gydomi, nei varganų šeimų vaikai.
2. Kai kuriuose ekonomikos srityse rinka visiškai nefunkcionuoja. Kai yra kariuomenė, pavieniai asmenys savo gynyba nesirūpina. Pirkdamiesi ginklus žmonės neketina priešintis kitos šalies karinei jėgai. Gynybą gali garantuoti tik valstybė, pasitelkusi organizuotas karines pajėgas. Ji gali užtikrinti geresnį funkcionavimą ir tokių tarnybų, kaip policija, teismai. Kad ir kokia efektyvi būtų rinka, negalima leisti, kad žmonės „pirktų“ teisėjus ar policijos darbuotojus.
3. Netrukdymo, valstybės nesikišimo į ekonomiką („laissez faire“) sistemoje kainos ne visada būna beasmenės, nepaveiktos atskirų asmenų. Daugelyje rinkų vienas ar keli jos dalyviai kainas gali paveikti. Monopolistai ar oligopolistai, norėdami išlaikyti aukštas kainas, prekių kiekį ir pasiūlą gali sumažinti.
4. Privati vartotojų ir gamintojų veikla gali sukelti nepageidaujamus šalutinio poveikio efektus. Oras ir upės niekam nepriklauso. Jei nebūtų vyriausybinių apribojimų, tai gamintojai aplinką paverstų atliekų sąvartynų. Rinkos neturi jokių priemonių, skatinančių išvengti nepageidaujamų šalutinių efektų.
5. Nereguliuojama privačios verslininkystės sistema gali būti nestabili. Infliacijos metu...
Šį darbą sudaro 5391 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!